Florozisli koyunların bazı dokularında mineral madde profilinin belirlenmesi
Determination of mineral profile of some tissues in sheep with fluorosis
- Tez No: 294325
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bir sağlık sorunu oluşturması yanında, hayvanların verimlerindeki kayıplar nedeniyle de aynı zamanda ekonomik bir sorun oluşturan doğal florozis, endemik olarak Türkiye'de ve birçok ülkede görülmektedir. Florozisli bireylerde, mineral metabolizmasının, özellikle florozisten en çok etkilenen kemik ve diş dokuları ile floroziste mineral metabolizması çok fazla araştırılmamış olan dişeti dokularında nasıl etkilendiğinin ayrıntılarının araştırılması amacıyla bu tez çalışması planlandı. Endemik olarak kronik florozis görülen Ağrı Doğubayazıt ilçesi Ayrancı Köyü'nden, iki ve daha üzeri yaşlı olan 10 adet Akkaraman koyun florozisli grup olarak ayrıldı. Hayvanlardan alınan idrar örneklerinde iyon selektif elektrot ile flor düzeyleri ölçüldü ve klinik olarak florozis tanısı konulan koyunlarda idrar flor konsantrasyonları 6.74 ± 0.49 ppm, sağlıklı olan koyunlarda ise 1.50 ± 0.30 ppm olarak saptandı. Usulüne uygun olarak yaş yakma yöntemiyle hazırlanan kemik, diş ve diş eti örneklerinde makro (Ca, P, Mg) ve iz element (Cu, Zn, Mn) analizleri yapıldı ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Florozisli hayvanlarda kemik kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko ve manganez düzeylerinin kontrol grubuna göre önemli bir fark arz etmediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Together with producing a health problem, Natural fluorosis, which constitutes an economical problem, is seen endemically in Turkey and various countries. This research thesis is planned in detail in order to investigate the effects of mineral metabolism in fluorised individuals? dental and bone tissues, that are mostly effected, and on gingival tissues, mineral metabolism, which is poorly investigated. From Ayrancı Village of Doğu Beyazıt District in Ağrı Province, 10 fluorised Endemic Akkaraman species over 2 years old are chosen as fluorised group. In the urine samples collected from these animals, ion selective electron and flour levels are measured and urine flour concentration is found 6.74 ± 0.49 ppm in unhealthy sheep while it is found 1.50 ± 0.30 ppm in healthy ones. According to bone, dental and gingival samples prepared with respect to wet decomposition method, macro (Ca, P, and Mg) and trace element (Cu, Zn and Mn) analyses are carried out and evaluated statistically. It is found out that bone calcium, phosphor, magnesium, zinc and manganese levels in fluorised animals is not considerably different with respect to control 1 group.