Synthesis and H NMR studies of some chiral heterocyclic compounds
- Tez No: 29441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, sterik olarak engelli N-ari1-2,4-tiazo1idindionlar (A), N-aril-rodanin (B) ve N-aril-tiohidantoirı (C) sentezi enmiş, onların çiral olduğu ispat edilmiş ve enantiomerler, optikçe aktif bir yardımcı varlığında, ]H NMR kullanarak incelenmiştir. r0 Birinci kısımda, bileşiklerin hazırlanması gösterilmiştir. A'mn sentezi için aril isosiyanatlarla etil tioglikolatın reaksiyonu kullanılır. B'nin sentezi için aril isotiosiyanatlarla etil tioglikolatın reaksiyonu ve C'nin sentezi için aril isotiosiyanatla glisinin reaksiyonu kullanılır. İkinci kısımda, C-N bağı etrafındaki dönme sayesinde oluşan isomerler *H NMR ile, CDCI3 ve CeDg içinde, oda sıcaklığında saptanmıştır.VII Üçüncü kısımda, moleküllerin çiralitesi, enantiomerler arasında kimyasal kayma farkına neden olan optikçe aktif yardımcı varlığında NMR ile saptanmıştır. Vardımcı etkisi, ayrılabilen diastereomerik asosiyasyon kompleksleri oluşumuna sebep olan yardımcı moleküller içindeki asimetrik merkezin varlığı nedeniyledir. Çözünen madde ve yardımcı arasındaki yüksek anisotropi ve hidrojen bağı varlığı diastereomerik moleküller oluşmasında önemlidir. İsomerler arasındaki denge üzerinde sıcaklık etkisi de ayrıca incelenmiştir ve bileşiklerin isomerik sinyallerinin birleşmediği bulunmuştur. Bunun nedeni, dönme engelinin NMR ile saptamak için çok yüksek oluşudur.
Özet (Çeviri)
VI ÖZET Bu çalışmada, sterik olarak engelli N-ari1-2,4-tiazo1idindionlar (A), N-aril-rodanin (B) ve N-aril-tiohidantoirı (C) sentezi enmiş, onların çiral olduğu ispat edilmiş ve enantiomerler, optikçe aktif bir yardımcı varlığında, ]H NMR kullanarak incelenmiştir. r0 Birinci kısımda, bileşiklerin hazırlanması gösterilmiştir. A'mn sentezi için aril isosiyanatlarla etil tioglikolatın reaksiyonu kullanılır. B'nin sentezi için aril isotiosiyanatlarla etil tioglikolatın reaksiyonu ve C'nin sentezi için aril isotiosiyanatla glisinin reaksiyonu kullanılır. İkinci kısımda, C-N bağı etrafındaki dönme sayesinde oluşan isomerler *H NMR ile, CDCI3 ve CeDg içinde, oda sıcaklığında saptanmıştır.In the second part, the isomers formed on the rotation about aryl C-N bond are detected by 'H NMR spectra in deuterochloroform and in hexadeuterobenzene, at room temperatures. In the third part, the chirality of the molecules is proven by NMR spectroscopy in the presence of an optically active auxiliary which induces a chemical shift difference between the enantiomers. The auxiliary effect revealed that, the presence of an asymmetric center in the auxiliary molecules caused formation of distinguishable diastereomeric solute- auxiliary complexes. The presence of high anisotropy and hydrogen bonding between the solute and the auxiliary were important for the creation of diastereomeric species. The effect of temperature on the equilibrium between isomers are also investigated and found that the isomeric signals of the compounds do not coalesce, because the rotation barrier is too high to be determined by NMR.