Mücevher mağazalarında ürün sergileme ve iç mekan tasarım sorunları üzerine bir inceleme, Çukurova Bölgesi örneği
An research on problems with displaying products and interior designing in jewellery shops, in Çukurova Region
  1. Tez No: 294446
  2. Yazar: SENEM ASUTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜRÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Mücevher Sektörü ülkemizin hızla gelişmekte olan bir sektörüdür. Mücevher ürünleri diğer sektör ürünlerine göre daha çeşitlilik göstermektedir. Nüfus artışı, zevklerin ve moda tasarımlarının sürekli değişmesi, artan talep, tüketicilerin farklı beğenilere sahip olması pazarın sürekli değişim içinde olmasına neden olmakta, ve pazarlama faaliyetlerinde işletmelerin birbirleriyle yarışmaları kaçınılmaz hale gelmektedir. Bir ürünün güzelliği, kalitesi ve fiyatı yanında satış yapılan mağazanın konforu, görüntüsü de çok önem kazanmaktadır. Müşteriyi daha çok çekebilmek için mağaza dışı düzenlemeye ve mağaza içi yerleşime ve ürünlerin dikkat çekici bir şekilde sergilenmesine büyük önem verilmektedir. Bu çalışmada mücevher mağazalarının ürün sergileme sistemleri ve iç mekan biçimlenmelerindeki sorunlar araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
The jewellery sector is one of the fastest growing sectors in Turkey. Jewellery products vary widely compared to products from other sectors.The market experiences a continuous fluctuation because of the increase in population and demand, the changes in trends and fashion designing as well as the differences in people?s tastes. This causes competition in the marketing processes between enterprises inevitable. Besides quality, beauty and price of products, comfort and appearance of shops play an important role in marketing. Interior and exterior design of the store and the layout of the products are also considered important criteria to attract customers? attention. In this paper product displaying systems and problems with interior design are discussed.