Şirketlerde yatay birleşme ve devirler: Türkiye üzerine bir uygulama
Horizontal mergers and acquisitions of corporations: An application on Turkey
- Tez No: 294445
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tez çalışmamızın amacı Türkiye'de 2004-2006 yılları arasında yaşanan yatay şirket birleşmelerinin, piyasa yapısında yarattığı değişime koşut olarak fiyatlar üzerindeki etkisini dolaylı yoldan saptamak suretiyle, pazar gücü yaratıp yaratmadığı konusu ve tüketici artığında birleşme kaynaklı değişimin yönü üzerinde bir sonuca ulaşmaktır.Yatay birleşmelerin değerlendirilmesinde odak noktayı oluşturan geleneksel yaklaşım ile verimlilik artışı yaklaşımının öngörüleri çerçevesinde birleşmeye katılmamış rakip firmaların sermaye piyasası verileri ile sektörel yoğunlaşma seviyeleri kullanılarak pazar gücü hipotezi test edilmiş ve çalışmaya dâhil edilen yatay birleşmelerin tekel gücü yarattığı yönünde önemli bulgulara ulaşılmıştır.Bunun yanında, belirli varsayımlar altında, tüketici artığında olumsuz bir değişim olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak, tüketici artığındaki azalmanın boyutları bilinmediğinden yatay birleşmelerin net refah etkisi konusunda değerlendirme yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to come to conclusions about the issue that horizontal mergers experienced in Turkey between 2004-2006, whether create market power or not, and the direction of the merger-induced change in consumer surplus, determining the effect of horizontal mergers on product price indirectly parallel to the change in the market structure generated by horizontal mergers.Under the predictions of the traditional and efficiency increase approaches, constituting a focal point on the evaluation of horizontal mergers, market power hypothesis has been tested using capital market data of non-merging rival firms and idustrial concentration levels. Significant empirical findings, signing that horizontal mergers included in the study create monopoly power, have been obtainedAdditionally, under certain assumptions i have concluded that there could be a negative change in the consumer surplus. Since the amount of the decrease in the consumer surplus is not known, the concern of the net wealth effect of horizontal mergers has not been evaluated.