Ticaret ve meslek liselerine yardımcı modül destek yönetim sistemi
Modular supportive management system for commercial and vocational schools
  1. Tez No: 294448
  2. Yazar: SEMRA ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEKDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Ticaret ve Meslek Liselerinde uygulanan modüler eğitimde eğitim materyali olarak kullanılan, ders modüllerine destek olarak hazırlanmış web tabanlı portal yazılımı geliştirilerek, bu portal teknik yapı, görsellik ve eğitsel özellikler yönünden değerlendirilmiştir.Araştırma için hazırlanan anket, Adana ili Seyhan bölgesindeki Çobanoğlu Ticaret ve Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri öğretmenleri ile Muhasebe ve Finansman öğretmenlerinden oluşan 40 kişilik bir örneklem gruba uygulanmıştır.Yazılımın geliştirilmesinden önce modüler eğitim sistemi ve eğitim materyali olarak kullanılan modüller ve modüllerin içerikleri hakkında ön bir araştırma yapılmıştır. Alınan görüşlere göre Ticaret ve Meslek Liselerinde ders materyali olarak kullanılan modüllerin yetersiz olduğu saptanmıştır. Bu doğrultuda modüldestek web portalının hazırlanmasının yararlı olduğu düşünülmüş, yazılım internet ortamında http://www.moduldestek.com adresinde yayınlanmış ve örneklem grubun kullanımına sunulmuştur.Araştırma sonucunda portal, modüllere destek olarak tüm yönleriyle başarılı bulunmuştur. Ancak görsellik yönünden; sayfalardaki yönlendirmelerle ilgili %25, renklerin kullanımıyla ilgili %12,5, yazılımın uzun süre sıkılmadan kullanılması konularında %25 oranında olumsuz görüş bildirilmiştir.Portalın amacına ulaşması ve yaygınlaşması için öğrenciler ve öğretmenler tarafından bir ya da birkaç dönem kullanılması, yeterli dönüt alınması için uygun olacaktır. Ayrıca bu portalın MEGEP bünyesinde modülleri hazırlayan birimler tarafından değerlendirilmesi daha fazla yarar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study,a new web-based portal software was developed so that it?s used as a supportive educational material at Commercial and Vocational Schools having modular education and this portal was evaluated in terms of technical structure,visuality and educational qualities.The questionnaire released for this survey was carried out on Information Technology, Accounting and Finance teachers composed of a sampling group of forty at Çobanoğlu Ticaret Meslek Lisesi in Seyhan,Adana.It was conducted a preliminary survey of contents of those modules used as a training material at educational institutions before building up a new software. According to the opinions acquired for this survey,it is understood that those modules used as teaching materials at Commercial and Vocational Schools are not sufficient.As a result,it was considered that it would be very helpful to prepare some kind of online web portal on the net http://www.moduldestek.com and then the software has been made available to the sampling group.At the end of the survey,the portal was thought to be completely successful.However, some negative responses were received in connection with the visuality; directions on the pages 25%, use of colours 12,5%, long-term use of the software without getting bored 25%.t would be appropriate for the students and teachers to use the portal during a period of time in order to get some adequate feedback.In addition,it is better if the units that prepared those modules within MEGEP evaluate the portal.