Sebep ve sonuçlarıyla Huneyn Gazvesi
The causes and the consequences of Battle of Huneyn
- Tez No: 294473
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Huneyn Gazvesi Müslümanların Hevâzin ve Sâkif kabileleriyle H. 8 Şevval ayında (Ocak 630) Mekke fethinin akabinde yaptığı savaş olması açısından büyük önem taşımaktadır.Söz konusu olan bu gazvenin tarihsel sürecini kaynakların bize gösterdiği çizgide tarafsız ve açık bir şekilde sunmayı amaçlamış bulunmaktayız.Tez giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde öncelikle konunun kapsamı, önemi, amacı ve çalışmanın yöntemi üzerinde durulmuştur. Ayrıca çalışmamız esnasında başvurduğumuz kaynaklar ve araştırmalar konusunda bilgi verilmiş, ardından Mekkeliler ve Medine'deki Müslümanlar arasında yaşanan siyasî olaylar kısaca ele alınmış, Huneyn Gazvesi öncesinde tarafların ne durumda olduğuna değinilmiştir. İlk bölümde, Huneyn Gazvesi'ni hazırlayan sebepler ve bu sefere katılanların sayıları hakkındaki rivayetler ve yapılan hazırlıklar üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu savaşta Hz. Peygamber'in yanında yer alan Mekkeliler'in maksatları zikredilmiştir. İkinci bölümde, gazveye çıkılan tarih ve Huneyn Gazvesi'ne dek yolculuk esnasında yaşananlar, ulaşabildiğimiz kadarıyla detaylı bir şekilde sunulmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, Huneyn Gazvesi'nden sonra gerçekleşen Tâif Muhasarası, Müslümanların elde ettiği ganimeti ve bu ganimetin dağıtım süreci ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise, yapılan bu çalışma sonucunda varılan önemli neticeler ortaya konulmuştur.Çalısmamızda başta Kurân-ı Kerîm, hadis külliyatları, tarihi ve coğrafi eserlerden yola çıkarak, İslâm tarihi kaynakları, tarihi vesikalar ve elde ettiğimiz verileri tahlil ve sentezini yapma yöntemi izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Huneyn Battle has got more importance because of that it occured against Hevazin and Sakif tribes in the month of Sevval (630, January) after conquest of Mekke.We intent to present the historical process of Huneyn Battle with noncommittal and clearly by the help of sources.This work is formed by introduction, three parts and result. In the introduction part, first of all it is emphasized that the extent, importance, aim of the subject and its method. Its also given imformation about researches and sources which we applied while working, after that it is emphasized political events shortly between Moslems in Mekke and Medine, then it is touched that how were the sides before Huneyn Battle. In the first part, it is explained that the causes of the Huneyn Battle and the rumours about the participants of this expedition and and the preperations of the battle. It is also mentioned the purposes of the people, live in Mekke, who were near the Hz. Prophet. In the second part, it is tried to present the beginning date of the battle and the all events which happened during the expedition till the Huneyn Battle, as we could reach by detailed. In the third and the last part, Taif Siege which occured after Huneyn battle, spoils which Moslems optained and the distrubition of these spoils were mentioned. In the conclusion part, the important results which we had at the and of this work, were explained.In this work we want to benefit from Koran, Hz. Prophet?s sayings, historical and geographical written work and we followed historical sources of Islam, historical document and datum which we have obtained by analysing and synthesing this work.