Sebep ve sonuçlariyla Hayber Gazvesi
The campaign of Khaybar with the causes and consequences
- Tez No: 294474
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hz. Peygamber?in bütün gazveleri Müslümanlar için büyük bir önem ta?ıdığı gibi, Hayber Gazvesi de önem ta?ıyan bu gazvelerden biri olmu?tur. Aslında bu sava? tarihe geçen bir Müslüman-Yahudi sava?ı olup Yahudiler, varlıklarını sürdürmek ve zenginliklerini korumak için son gücüyle sava?ırken, Müslümanlar da sayılarını az olduğu halde onların tehlikelerinden kurtulmak için çok zor ?artlarda sava?mı?lardır.Mekke ve Medine?deki bütün gayr-i Müslim kabileler bu sava?ın sonucunu sabırsızlıkla beklemi?lerdir. Çünkü Yahudilerin galip gelmeleri hâlinde Müslümanlar çok zayıf bir duruma dü?ecek, Medine?de kurdukları hâkimiyetlerini kaybedecekti ve onları kolayca ortadan kaldırabilecekti. Fakat sonunda onlar Müslümanların gücünü idrak ederek sulh yapmaya hazırlanmı? ve ?slâm?ın inti?arı için yeni ufuklar açılmı?tır. Fedek, Vâdi?l-Kurâ ile Teymâ Yahudilerinin korkarak Müslümanlara teslim olmasıyla yapılan antla?malar sonucu, Arap Yarımadası?nda Hz. Peygamber?e ve ?slâm?a kar?ı Yahudi dü?manlığı bertaraf edilmi?, Yahudiler muhalefet gücü statüsünden çıkmı? ve Müslümanlara kar?ı bir daha ba? kaldıramamı?lardır.Bu çalı?mamızın amacı bu denli önemli olan Hayber Gazvesi, sebep ve sonuçları açısından detaylı bir ?ekilde ortaya koymaktır.Çalı?mamızda bilimsel ara?tırma kurallarına uygun bir yol izleyerek konuyla ilgili ba?ta temel kaynaklar olmak üzere çe?itli dillerde yapılan ara?tırmalar incelenmi?tir. Konuyla ilgili farklı rivayetler titizlikle incelenerek objektif bir yakla?ım ortaya konulmaya çalı?ılmı?tır
Özet (Çeviri)
Gazwa of Khaybar is as important as other gazwas of Prophet Mohammad (pbuh). This gazwa occurred between Muslims and Jews. On this gazwa Jews tried to survive and protect their wealth whereas the Muslims despite of their less number fought under difficult circumstances in order to get rid of Jews threat.All non Muslim tribes of Mecca and Madinah looked forward the consequences of this war. Because if the Jews had won war, the Muslims would have fallen into a decline and they might have lost their power in Madinah as well the Jews would have removed Muslim from Madinah easily. But Jews got prepared to make peace by perceiving strength of Muslims thus new horizons had been opened for spread of Islam. Jews of Fadaq, Wadilqura and Tayma surrendered dreadingly and concluded treaties in favor of Muslims. As a result of these treaties the hostility of Jews toward Prophet Mohammad and Muslims was removed as well the Jews lost status of opposition and they did not revolt again against Muslims.The purpose of this study is to give detailed information abut the cuases and consequences of important Khaybar Gazwa.The study has been done according to the rules of saientific research by researching the basic resources in different languages and by carefully analyzing the different reports which are related to study has been tried to put an objective approach.