Abdülhâkim Arvâsî's work named er Riyâzü't Tasavvufiyye (text transcipcion and analysis)
Abdülhakim Arvasi'nin er-Riyazü't-Tasavvufiyye isimli eseri (metin transkribe ve tahlil)
  1. Tez No: 294482
  2. Yazar: OSMAN GÖRDEBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Abdülhakim Arvâsî 1860 tarihinde Van'ın Başkale ilçesinde dünyaya gelmiştir. Yaşadığı dönem, Osmanlı Devleti'nin son yılları ile Cumhuriyet döneminin ilk zamanlarına denk gelmektedir. Bu dönem, Türkiye Tasavvuf Tarihi açısından hızlı değişimlerin yaşandığı bir zaman dilimini kapsamaktadır. Abdülhâkim Arvâsî bu dönemde tasavvuf sahasında kendisi için bir kimlik bulma mücadelesini vermiştir.Süleymaniye Medresesi Tasavvuf kürsüsünde ders verdiği yıllarda yazdığı er Riyâzü't-Tasavvufiyye isimli eserinde Tasavvufa dâir konuları ana hatlarıyla incelemiştir. Eser, Tasavvufun ana kaynaklarında yer alan konuları farklı bir bakış açısıyla değerlendirmiştir.Bu çalışma, Abdülhâkim Arvâsî'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi vermekte ve er Riyazü't-Tasavvufiyye isimli eserinin günümüz Türkçesine aktarılmasını içermektedir. Ayrıca bu çalışmada transkribe edilen eserin Tasavvufî anlamda tahlili de yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Abdulhakim Arvasi was born in Başkale City of Van in 1860. The period he lived coincides with last years of Ottoman State and primary times of Republical period. This period includes a time which fast changes were experienced about Tasavvuf History of Turkey. Abdulhakim Arvasi in this period had made a struggle to find an identity for himself in Tasavvuf area.In his work named er-Riyazu?t-Tasavvufiyye which he had written during the years he had given lessons in Tasavvuf Platform of Suleymaniye Medrese, he examined subjects on Tasavvuf with its main lines. The work evaluated with a different point of view the subjects taking place in main sources of Tasavvuf.This work gives information about Abdulhakim Arvasi?s life and his works and includes transfering of his work named er Riyazü?t-Tasavvufiyye to present Turkish. Analysis of the work which transcribed in this work was also made in meaning of Tasavvuf.