Bankalarda performans değerlendirme ve Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankaları üzerinde bir uygulama
Performance evaluation of banks and an application on the participation banks operating in Turkey
- Tez No: 294483
- Danışmanlar: PROF. DR. RAİF PARLAKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türkiye ekonomisinin Kasım-2000 ve Şubat-2001 tarihlerinde yaşadığı krizin ardından Türk bankacılık sistemi köklü bir yeniden yapılandırma süreci yaşamış ve 2003 yılından itibaren Türk ekonomisine paralel olarak sektörde hızlı bir büyüme gerçekleşmiştir. Türk bankacılık sisteminin büyük parçasını oluşturan geleneksel ticari bankaların yanı sıra, faizsiz bankacılık yapan Özel Finans Kurumları (ÖFK) da aynı yapılandırma sürecinden geçmiş; 2005 yılında çıkarılan 5411 sayılı Bankalar Kanunu'na tabi olarak ?Katılım Bankası? adını almıştır. 5411 sayılı kanun ile katılım bankaları ticari bankaların tabi oldukları bütün düzenlemelere tabi olmuş; bu durum katılım bankalarının Türk bankacılık sektörü içindeki yerinin belirlenmesini ve mali performansın ölçülmesini önemli hale getirmiştir.Bankacılık sektöründe, banka bilanço ve gelir tablolarının değerlendirilmesinde kullanılan oranların, katılım bankaları mali tablolarına uyarlanması ile gerçekleştirilen bu çalışmada yüzyılı aşkın bir tecrübeye sahip ticari bankacılık sektörü ile, katılım bankacılığı sektörü karşılaştırılmış, ayrıca sektörde faaliyet gösteren katılım bankaları kendi aralarında bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur.Yapılan oran analizi sonucu, incelenen dönemde katılım bankalarının ticari bankalardan daha hızlı büyüdüğü, sermaye oranlarının daha küçük olduğu ve katılım bankalarında fon kullandırma oranının daha büyük olduğu tespit edilmiştir. Katılım bankaları için mali açıdan öne çıkan konuların hızlı büyüme ve büyümede istikrarın sağlanması,sermaye yeterliliği ve kredi risklerinin azaltılması olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
After Turkey's economy crisis of November 2000 and February 2001 and then lived in the Turkish banking system and a radical restructuring process in parallel to the Turkish economy since 2003 was a rapid growth in the sector. The largest actor of the Turkish banking system, as well as traditional commercial banks, interest-free banking the Special Finance Institutions (SFI) underwent in the same configuration process, subject to the Banking LawNo. 5411 enacted in 2005 as a“Participation Bank”was the name. Commercial banks and Participation Banks are subject to the law No. 5411 with the accession has been subject to all regulations in this case participation in the identification and location of banks in the Turkish banking sector has become an important measurement of financial performance.The banking sector, the rates used in the evaluation of bank balance sheets and income statements, with participation bank in the adaptation of the financial statements of banks in this study, more than a century of experience with commercial banking sector, banking sector,compared with attendance, as well as participation banks operating in the sector has been subject to an evaluation among themselves.The ratio analysis as a result, participation banks faster growing banks in the accession period studied, the use of property fund capital ratios is smaller than commercial banks and the participation banks? rate of extension was larger. Registration for participation banks, financial terms of growth,stability and rapid growth of the outstanding issues, the capital adequacy and credit risk reduction can be said