Konya bölgesinden elde edilen yünün keçeleşme özelliği üzerinde bir araştırma
A study on felting quality of wool obtained from the region of Konya
- Tez No: 294487
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL BEZİRCİ TÜRKTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: El Sanatları, Crafts
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: El Dokumaları ve Örgüleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada Konya bölgesinde yetiştirilen ve yapağısı işlenmek üzere bölgeye gelen farklı koyun ırklarına ait yapağı örneklerinin keçeleşmeleri üzerine çalışılmıştır. Araştırma kapsamında Akkaraman, Malya, Kangal, Norduz, İvesi, Merinos, Bafra, Dağlıç, Merinos Melezi, Pırıt, Herik, Güney Karaman koyun ırklarına ait yapağı örnekleri incelenmiştir. Seçilen oniki koyun ırkında, her ırk için tek bir koyundan örnek alınmıştır. Yapağı örneklerinin fiziksel özellikleri kaydedilmiştir. Elde edilen yapağı örnekleri yıkama, tarama gibi hazırlık işlemlerinden geçirildikten sonra keçeleştirilmeye tabi tutulmuştur. Ortaya çıkan keçeler randıman, incelik, lüle uzunluğu, ondülasyon, gerçek uzunluk ve kopma mukavemeti açısından objektif olarak değerlendirilmiştir.Yapağı incelik ortalamalarına bakıldığında en ince Merinos (20.33 µ), en kalın İvesi (40.47 µ) olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study felting quality of wool samples, belonging to several sheep breeds raised in Konya and which were brought to Konya to be processed, were studied. Within the context of this study, wool samples from Akkaraman, Malya, Kangal, Norduz,İvesi, Merinos, Bafra, Dağlıç, Merinos Hybrid, Pırıt, Herik, Güney Karaman were analysed. For the chosen twelve breeds, only one sheep for every breed was sampled. The physical features of wool samples were recorded.Obtained wool samples were felted after preparation processes like washing and combing. The formed felts were evaluated objectively for efficiency, thinness, curl length, ondulation, real length and rupture endurance.As thinness averages were considered, the thinnest Merinos (20.33?), the thickest İvesi (40.47?) were recorded. The changes in the wool thinness averages were found to be important.