İmam Şernubi'nin Tabakatül-Evliya adlı eserinde keramet ve sufiler
Miracle of the saints and sufis in his book Tabakatu?l-Evliya of the forward Shernubi
  1. Tez No: 294522
  2. Yazar: KAMRAN ABDULLAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tezimizin konusu İmam Şernûbî?nin tasavvuf anlayışının, tasavvufî terimlere yaklaşımının ve tasavvufta önemli bir yeri olan keşf konusunun değerlendirilmesi ve yorumlanmasından oluşmaktadır. Çalışmamızda İmam Şernûbî?nin bu husustaki anlayışının, İslam düşüncesindeki diğer yaklaşımlara göre önemi, farklılığı ve getirdiği yeni boyut gösterilmeye çalışılacaktır. Tasavvufun en önemli konularından birisi keşftir. Bu konu her zaman için tartışma konusu olma özelliğini ve ilginçliğini korumuştur. Ahmed eş-Şernubi?nin Tabakatü?l-evliya eserinde de en belirgin fikir budur. Desûkî tarikatının şeyhi olan eş-Şernûbî?nin bu eserini müridi Muhammed el-Bulkînî (v. 994/1585?ten sonra) kaleme almıştır. Kitabdaki bilgileri imla ettiren eş-Şernûbî, müstensihi ise el-Bulkînî olduğundan dolayı kitap Ahmed eş-Şernûbî?ye ait kabul edilmiştir.İmam Şernûbî'nin Tabakâtü?l-Evliyâ adlı eseri hacimce pek büyük olmasa da, bu yönüyle büyük bir önemi haiz bulunmaktadır. İmam Şernûbî, kendisine kadar zenginleşerek gelen keşf konusunu daha da genişletmiş ve bu konuda örneği olmayan bir eser yazmıştır. Bu eserin incelenmesi neticesinde yüzde yüz olmazsa bile, en azından keşfî bilginin ne kadar doğruluk ve yanlışlık payının olduğunu öğrenmeğe çalışacağız. Elimizdeki bu eser bu konuda bizim için önemli bir kaynaktır. Eser tasavvufî tecrübenin bir sûfîdeki somut/mücerred neticesini ortaya koyması yönünden de büyük bir ehemmiyet taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Sufi Ahmed Shernubi?s our thesis that the concept, approach, and the mysticism of Sufi terminology, which is important in the evaluation and interpretation of the issue consists of scouting. The forward Shernubi?s study approach in this respect, the importance of Islamic thought based on other approaches, and brought a new dimension to show the difference will be studied invention. One of the most important issues of Sufism. The distinction of being the subject of debate this issue and always has interesting maintained. The Ahmed Shernubi?s Tabakatu?l-evliya of the book is the most obvious idea. Improved interface, which is co-sect sheikh Muhammad al-Bulkini Shernubi?s disciple of this work (after v. 994/1585) was written. In the book profile spelling may elect to Shernubi, written bay Bulkini because the book is has been adopted by the Ahmad Shernubi. The forward Shernubi?s Tabakatul-evliya work by evliya, but not very large, this aspect is having a great importance. The forward Shernubi he broadened the subject of scouting from the enriched sample and non-wrote a work on this issue. Result of the examination of this work, even without a hundred percent, at least until the discovery of how the information is accurate and error hi study try to share. We have in this regard, this work is an important source for us. Work experience of a Sufi concrete would demonstrate the respect of the conclusion is of great importance.