Lagina kutsal alanı altarı tavan kasetleri mimari özellikleri
Architectural features of tray ceilings in sacred places altar of Lagina
- Tez No: 294573
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ADİL TIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Antik kaynaklardan birçok yerde tapınaklar yapılmadan çok daha önce altarların yapıldığını öğreniyoruz. Bu durum insanların tanrılarına şükretmek, kurban sunmak ve istekte bulunmak amacıyla adak adama yeri ihtiyacından doğmuştur. Sunu yerleri zaman içinde gelişip büyümüş ve her dönemde kendine has mimari bir forma sahip olmuşlardır. Lagina Kutsal Alanındaki Altar'da bunun örneklerinden biridir. Tanrıça Hekate için inşa edilen en büyük Altar burasıdır. Ayrıca Helenistik Altarlar içinde en çok kalıntıya sahip olan ve Anadolu'nun en iyi korunmuş Altarı olarak kabul edilmektedir.Mimari bezemeler ve arkeolojik verilere göre Altar İmparator Augustus Dönemi'nde inşa edilmiştir. Altar çevresinde yapılan kazılarda; Altarın alt yapısı ve üst yapısına ait çok mimari elemanlar açığa çıkarıldı ve Augustus Döneminde yapılan Altardan önce yapılan eski bir Altarın varlığı kesinlik kazandı. Altara ait mimari blokların bazılarının Erken Bizans Dönemi'ne ait yapılarda tekrar kullanıldığı tespit edildi. Hem yerinde korunmuş kalıntılar hem de mimari bloklar açısından şimdilik burada var olan eski altarın tam şeklini ve yerini bilemiyoruz. Ancak yeni Altarın önceden var olan Altarın bulunduğu yere yapılmış olduğu düşünülmekte. Konu olarak incelediğimiz ve katalogladığımız tavan kaseti bloklarının gerçekte hangi yapılara ait oldukları ise daha çok kazılar ve restorasyon çalışmaları sonuçlarına bağlı olarak netleşecektir
Özet (Çeviri)
We learn fThe altar in Lagina sacred precinct is a sample of this.rom archaic sources there were altars even before temples. It is of the needs to give thanks, sacrifices and wishes to gods. Altar locations grew and developed in time and had distinctive architectural form in any period. It is the biggest temple built for goddess Hekate and is referred to as the most protected one in Anatolia's Hellenistic altars with regard to itself and its foundings. It was built in Augustian period on account of architectural adornments and archaeological data.Thanks to the excavations around altar, the infrastructure of altar and a lot of superstructural architectural elements of it have come into the open and it is obvious now that there was another altar even before that Augustian one. Some blocks of it were re-used in early Byzantine period. Though we do not know the precise location and form of older altar but it is assumed both are in the very same place.We studied and cataloged the ceiling bands but only more excavations and restoration works may put forth their exact locations and genuine structure