Kâsânî'nin ?Bedâi'u's-Sanâi'? adlı eserindeki İmam Mâlik'e ait görüşlerin tahkiki
Kâsânî'nin ?Bedâi'u?s-Sanâi'? named Malik in his own talkback investigation
- Tez No: 294597
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hicri 587 yılında vefat eden Kâsânî Hanefî mezhebinin önemli fakihlerinden birisidir. Bu fakihin en önemli eseri Bedai`s-Sanai`'dir.Kâsânî bu esrinde kendi mezhebinin görüşlerini vermekle beraber diğer mezhep imamlarına da atıfta bulunmuştur. Kâsânî'nin atıfta bulunduğu mezhep imamlarından biri de İmam Mâlik'tir. Bu çalışmamızda Kâsânî'nin İmam Mâlik'e atfettiği görüşleri ibadetler özelinde tahkik ettik.Bu çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde temel ibadetler olarak değerlendirilen namaz, zekât, oruç ve hac konuları işlenmiştir. İkinci bölümde yine ibadetler kapsamında değerlendirilen temizlik, itikâf, av ve kurban, kefaretler ve haramlar ve helaller konuları işlenmiştir.Sonuç olarak Kâsânî bu eserinin ibadetler bölümünde İmam Mâlik'e 121 görüş atfetmiş olup bunlardan 93 tanesinin nisbetinde isabet etmiş olup, 28 tanesinde hata etmiştir.
Özet (Çeviri)
Kasani Hanafi sect, who died in 587 Hijri fakihlerinden important one. The most important work of this scribe Bedai's-Sanai''dir.The views of their own sect, besides providing the esrinde Kasani also made reference to the Imams of the other sect. One of the sectarian imams Imam Mâlik'tir Kâsânî'nin refers. In this study, we investigate the case of worship Kâsânî'nin Malik's attribution of comments.This study consists of two parts. The first section considered the basic prayers prayer, alms, fasting and pilgrimage is about. In the second part assessed the scope of the acts of worship, cleaning itikaf, hunting and sacrifice, atonement, and is lawful and unlawful is about.Kasani as a result of this work is attributed to acts of worship in the opinion of Imam Malik 121 of them have been hit by 93 of them are proportionate, 28 In one error was.