Kâsânî'nin Bedâi'u's-Sanâi' adlı eserindeki İmam Mâlik'e ait görüşlerin tesbit ve tahkiki (Aile Hukuku bağlamında)
Determination and analysis of the views of the Imam Mâlik in the work of Bedâi'u-Sanâi of Kâsânî (In the context of Family Law)
- Tez No: 773000
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Kâsânî tarafından telif edilen Bedâʾi'u'Sanâi adlı eserin nikâh, talak gibi aile hukuku kapsamına giren bölümlerinde İmam Mâlik ve Mâlikî mezhebine ait görüşlerin aidiyeti incelenmektedir. Giriş ve iki bölümden oluşan bu çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi, kapsamı ve sınırlılıkları yer almakta, yararlanılan kaynaklara da işaret edilmektedir. Daha sonrasında Kâsânî'nin hayatı, eserleri ve Bedâʾi'u's-Sanai' fi Tertibi'ş-Şerâ'i' adlı eserin muhteva ve sistematiği tanıtılmaktadır. Giriş kısmından itibaren münâkehât ve mufârakât konuları ele alınmış olup Nikâh, Talak, Zıhâr, Rada', Hidâne ve Nafaka gibi konular işlenmiştir. Bu başlıklar altında 19 görüş açıklanmış, bunlardan 13 tanesinin isabetli, 5 tanesinin hatalı, 1 tanesininde ise nisbet edilen görüşün zayıf olduğu tespit edilmiştir. Konuya mahiyetinin anlaşılması itibariyle kısa bir giriş yapıldıktan sonra ihtilaflı olan meselenin önemli görüldüğü kadarıyla bazı yönlerine değinilmiş, sonrasında İmam Mâlik veya Mâlikî mezhebinin görüşü olarak serdedilen görüş aktarılmıştır. Bu kısım tamamlandıktan sonra görüşlerin İmam Mâlik veya Mâlikî mezhebine aidiyeti üzerinde durularak Mâlikî Mezhebinin önemli kaynaklarına inilmiştir. Beda'i'de ele alınan konunun isabet veya hata ettiği de buradan sonra sonuç olarak ifade edilmiştir. Kâsâni'nin Bedâʾi'u's-Sanâi' fî Tertibi'ş-Şerâ'i' adlı eserinde isabet kaydetmeyen bazı konular bulunsa da görülen bu noksanlıklar eserin kaynak olma niteliğini kaybettirmemiştir. Tasnif ve tertibiyle Hanefi literatüründe farklı bir konuma sahip olan bu kitap, tâli meseleler dışında Mâlikî mezhebine nispet edilen görüşler incelendiğinde genel itibariyle isabet kaydedildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the work called Bedâʾi'u'Sanâi, which was written by Kâsânî, The views of Imam Malik and the Maliki sect in the sections covered by the law affiliation is examined. In the introduction part of this study, which consists of an introduction and two parts. The subject, purpose, importance, method, scope, and limitations of the research are included, The sources used are also indicated. Later, Kâsânî's life, works, and The content and systematic review of the work called Bedâʾi'u's-Sanai' fi Tertibi'ş-Şerâ'i' is introduced. From the introduction, the issues of munâkehât and mufârakât have been examined, and cases such as Nikah, Talak, Zıhar, Rada', Hidane, and Nafaka have also been mentioned. Under these headings 19 opinions have been explained, 13 of them are correct, 5 of them are wrong, and 1 of them is weak. It has been found that the opinion is weak. In terms of understanding the content of the subject after an introduction is made, some aspects of the examined issue as far as it is considered important. It was mentioned, then the opinion was expressed as the opinion of Imam Malik or Maliki sect. transferred. After this part is completed, the opinions are transferred to Imam Malik or Maliki sect. The important sources of the Maliki Madhhab have been examined, with an emphasis on belonging to the Maliki sect. In Beda'i correctly or falsetransferred subject is also expressed as a result from here on. Some subjects that are transferred wrong in the book of Kâsânî's Bedâʾi'u's-Sanâi' fî Tertibi'ş-Şerâ'i' however, these shortcomings have not lost the quality of the work as a source. This book, which has a different position in the Hanafi literature in its order and classification, is mostly accurate when it comes to examining the opinions referred to Maliki sect.