Yağ asitlerinin iyon değiştirici yatak üzerinde izopropil alkol ile esterifikasyonu
The Esterification of fatty acid with isopropyl alcohol on the ion-exchange bed
  1. Tez No: 29478
  2. Yazar: HAKKI Ö. KORUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET YAG ASİTLERİNİN İYON DE?İŞTİRİCİ YATAK ÜZERİNDE IZOPROPIL ALKOL İLE ESTERIFIKASYONU Çeşitli destek maddeleri için üretilen yağ asidi esterleri, kozmetik endüstrisi için önemli bir prosestir. Bu çalışma da, sabit yatak asit iyon değiştirici katalizörler üzerinden yağ asitleri ile monohidroksi alkollerin esterifikasyonu incelenmiştir. Bu tip kataliz, çevre acısından problem teşkil edecek atık oluşumunu azaltmaktadır ve daha saf Urun elde edilebilir. Sabit yatak mikroretiküler ve makroretiküler asidik iyon değiştirici reçineler, miristik asit ile izopropil alkol reaksiyonunu 54, 61, 71 'C lerde katalizlemek Üzere kullanılmış tır. Mikroretiküler tiplerin bu esterif ikasyonu kolaylıkla katalizlemesine karşılık, makroretiküler iyon değiştiricilerin hiçbir etkisi olmamıştır. Birinci mertebe bir model ile veriler çok iyi uyum göstermişlerdir. Hız sabitleri ve aktivasyon enerjileri hesaplanmış tır ve sonuçlar reaksiyon hızının iyon değiştirici katalizör ile reaksiyon sıvısı arasındaki kütle transfer operasyonlarıyla kontrol edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY THE ESTERIFICATION OF FATTY ACID WITH ISOFROPIL ALCOHOL ON THE ION-EXCHANGE Production of fatty acid esters for various supports is an important process for cosmetic industries. Esterif ication of fatty with monohydric alcohols on fixed bed acidic ion-exchange catalyst were investigated. These type of catalyst, yield purer products with signif iciantly less wastes which are objec tionable for environmental point of wiev. Fixed bed microreticular and macrareticular acidic ion- exchange resins, were used to catalyse myristic acid-isopro- panol reaction, at 54, 61, 71 °C. Microreticular types, catalysed this esterif ication easily, whereas macroreticular, ion-exchange resins were not effective. It was also date-mixed conversion in esterif ication increased with space-time is expected, but temperature was not important parameter. A first order rate model provieded a good fit to data. Rate constats and activation energies were catculated and the results show that the rate of reaction was controlled by mass transfer operations between ion-exchange catalyst and reaction fluid. -54-