Poliester bazlı elyafın kauçuk harmanına karıştırılarak mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of the composite material obtained by mixing polyester based fiber to rubber
- Tez No: 29477
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN BABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
öz Poliester Bazlı Elyafın Kauçuk Harmanına Karıştırılarak Mekanik özelliklerinin İncelenmesi“ Bu tezle sunulan çalışmada, poliester bazlı bir elyaf olan PET çeşitli oranlarda, tabii kauçuk ve sentetik bir kauçuk olan kloroprene takviye amacıyla kanştınlarak, kompozit malzemeler hazırlanmış ve bu malzemelerin mekanik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca bu kompozitlere yaşlandırma işlemi de uygulanarak mekanik özelliklerde meydana gelen değişimler karşılaştırmıştır. Elde edilen sonuçlardan elyaf ile takviyenin sertlik ve yırtılma dayanımını arttırdığı, buna karşılık elyaf oranının artmasıyla kopma dayanımının ve kopmadaki uzamanın azaldığı, %20'nin üzerindeki elyaf katkısının maliyet düşürücü avantajından başka önemli bir katkısı olmadığı tespit edilmiştir. ABSTRACT ”Investigation of Mechanical Properties of the Composite Material Obtained by Mixing Polyester Based Fiber to Rubber" In this study, polyester based fiber PET, was used to reinforce natural rubber and chloroprene rubber in various volume fractions. The change in the mechanical properties of these composite materials and the effects of ageing on these properties were studied. In general, while the hardness and tear strenght increased with fiber reinforcement tensile strength and elongation at break diminished. Reinforcement above %20 has no significant contribution beyond decreasing row materials costs.
Özet (Çeviri)