Eternal overtime of the wireless world impacts of blackberry to work/life balance
Kablosuz dünyanın bitmeyen mesaisi
- Tez No: 294794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dijital devrim, hayatın her bölümü için inanılmaz teknolojiler getiriyor ve insanlar bu icatları hayret verici bir merakla kabul ediyorlar. Web ve cep telefonların entegrasyonu ile dijital çağın bireyleri iş ve iş dışındaki hayatları arasındaki belirgin çizgiyi kaybettiler. Akıllı telefonlar birçok özellikleri ile hayatı kolaylaştırıyor. Ofis dışında veya mesai saatleri dışında esneklik, verimlilik ve üretkenlik sunuyorlar. Bununla birlikte, akıllı telefonlar, işle 7/24 bağlantıda olunması sonucu iş/yaşam dengesini birçok yönden etkiliyor. Birçok araştırmaya göre, akıllı telefonlar uzun dönemde, aşırı kullanım kaynaklı stres ve sürekli bağlantıda olma durumunun yarattığı boş zaman yokluğu gibi negatif etkilere neden olabiliyor. İlk olarak sürekli bağlantıda olma fikri işverenlere çok verimli göründü. Akşamlar, hafta sonları hatta tatiller, ne zaman isteseler çalışanlarına ulaşabileceklerdi. Sonrasında ofis dışında çalışabilme fikri çalışanlara çok esnek göründü. En sonunda akıllı telefonların istilası yayıldı ve bu küçük cihazlar bizi kablosuz dünyanın 7/24 mesaisi ile tanıştırarak modern iş yaşamının bir parçası haline geldi. Araştırmam için belirli bir iletişim teknolojisi aracı tercih ettim. Blackberry profesyoneller arasındaki popülerliği nedeniyle uygun bir seçimdi. Araştırmamda Türkiye'deki kullanıcıların kullanım alışkanlıklarını gözlemleyerek, Blackberry'nin iş/yaşam dengesi üzerindeki etkilerini inceledim.
Özet (Çeviri)
Digital revolution brings incredible technologies in every part of life and people accept all inventions amazingly. With the integration of web and cell phones, individuals of digital age lost the definite line between work and the rest of life. Smart phones are making the life easier by their various features. They offer flexibility, efficiency and productivity outside the office or on non-working hours. However they have been affecting work/life balance in many ways as a result of being connected to work 24/7. According to many researches, in the long term use of smart phones might have negative impacts such as overuse may cause stress and no relax time as a result of `always on? mode. At first, the idea of being always connected with work seemed very effective for employers. Evenings, weekends also vacations, they could reach their employees whenever they want. Then the idea of working outside the office seemed very flexible to employees. At the end the invasion of smart phones spread and these small gadgets have become parts of the modern work life by introducing us 24/7 overtime of wireless world. I preferred to choose a specific ICT tool for my research; Blackberry was a suitable option due to its popularity among professionals. In my research, I studied the impacts of Blackberry to work/life balance by observing using habits of its users in Turkey.