Lojistikte toplam kalite yönetimi
Total quality logistics management
  1. Tez No: 294795
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ÖZDENER
  3. Danışmanlar: DR. BİRÜL ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Günümüzde yaşanan hızlı, teknolojik ve ekonomik gelişmeler küreselleşme kavramını daha da ilerilere götürmektedir. Yaşanan rekabetlerde küresel düzeye taşınmaktadır. Küresel düzeyde rekabet, şirketleri ürünleri daha iyi yapmaya, daha hızlı hazırlamaya en kısa sürede teslim etmeye bunlara ek olarak en kaliteli şekilde sunmaya zorlamaktadır.Ulusal ve uluslar arası pazar payını muhafaza etmek ve artırmak, düşük maliyet, küresel pazarla rekabet edilebilir bir fiyatlarla bir noktaya kadar ilerletilebilir. Üretim maliyetleri yaklaşık değerler sunmaktadır, üretim maliyetlerinin bu şeklide yaklaşık olduğu bir ortamda rekabet edilebilir olmak için, lojistik kullanılabilecek en önemi araçtır. Lojistik faaliyetler üzerinde yapılacak işlemler ile rakiplerden her zaman bir adım önde olmak mümkün olabilmektedir.Bu bağlamda lojistik hizmetlerin kalitesi uluslararası pazarlar ile rekabet edebilmenin önemli bir unsuru olarak ön plana çıkmaktadır. Bilgi yenilikler, dünya çapında gelişmelerin takip edilmesi önemli kriterler olarak karşımıza çıkmaktadır.20.yüzyılın ikinci yarsından itibaren ortaya çıkan yaklaşım yönetim biçimi ve teknolojiler arasında en önemlileri ?toplam kalite yönetimi ve ?TKY, lojistik ve bilgi teknolojileri olmuştur.Sürekli iyileştirme, müşteri merkezlilik üzerine inşa edilmiş TKY felsefesi ile ürün ve hizmet kalitesinin iyileştirilmesi, gereksiz kaynak israflarının akabinde maliyetlerin düşürülmesi, müşteri memnuniyetinin ürün geliştirme sürelerinin kısalması ürün Pazar paylarının artması sonucu TKY önemini her zaman korumuş ve sürekli geliştirilmiştir.?Lojistikte TKY? başlıklı tezimizde ?Lojistik Kavramı bölümleri ve TKY ile ilişkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir.Alekseyev bir eserinde söylediği gibi ?Taktikler... Hayır, taktikleri amatörler tartışır. Profesyonel askerler ise lojistik üzerine çalışırlar?
Özet (Çeviri)
Today, the rapid technological and economic developments in the concept of globalization is moving more in the future. Transported to the competition in the global level. At the global level of competition, companies make better products, faster to prepare as soon as possible to provide the highest quality in addition to forcing them to hand over.To preserve and enhance the national and international market share, low cost, a competitive global market prices be advanced to a point. Production costs provides approximate values, this form of production costs is about to become competitive in an environment, the most important tool used in logistics. On logistics activities with the operations to be one step ahead of the competition is always possible.In this context, the quality of logistics services to compete with international markets come to the fore as an important element. Information innovations, developments around the world appears to be important criteria to be followed. The second approach is emerging from the 20th century form of government and among the most important technologies,“total-quality management and TQM, has become the logistics and information technology.Continuous improvement, TQM philosophy is built on customer centricity and service quality and product improvement, cost reduction of unnecessary resource israflarının subsequently, customer satisfaction, product development, shortening the duration of the importance of TQM as a result of increased product market shares are always maintained and constantly developed.”Logistics TQM“ thesis entitled ”The Concept of Logistics departments were investigated in detail and its relationship Iwith TQM.Alekseyev, said a book,“Tactics... No, the tactics amateursDiscuss. Professional soldiers work on the logistics ”