Mukâtil b. Süleyman Tefsiri'nde Hıristiyanlık
Christianity in the commentary of Muq?til b. Süleyman
  1. Tez No: 294844
  2. Yazar: ŞENOL AMEDOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, müfessir Mukâtil b. Süleyman'ın yazmış olduğu ?Tefsîr-i Kebir? adlı eserinde Hıristiyanlığa yaklaşımı incelenmeye çalışılmıştır. İlk önce Hıristiyanlar ve Hıristiyanlıkla ilgili ayet-i kerimeleri vererek konular ayrılmıştır. Ardından Mukâtil b. Süleyman'ın bu konularla ilgili görüş ve yorumları belirlenmiştir. Ayrıca gerekli görüldüğü durumlarda diğer müfessirlerin görüşlerine ve Yeni Ahit'te benzer konuların nasıl ele alındığına değinilerek benzerlik ve farklılıklar gösterilmeye çalışılmıştır.Birinci bölümde İmran Ailesi, Hz. Meryem'in hayatı, Hz. İsa'nın doğumu, peygamberliği, mesajı ve mucizeleri konu edilmiştir. İkinci bölümde Hz. İsa'nın vefatı, ref'i, tanrılaştırılması ve nüzûlü gibi tartışmalı konulara karşılaştırmalı bir şekilde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study tries to investigate the information about Christianity given by Muq?til b. Sulayman in his commentary of the Qur?an, al-tafs?r al-Kab?r. After summarizing and classifying the Qur?anic verses about Christianity, this study provides and analyzes the opinions and approach of Muk?til b. Sulayman on Christians and Christianity. In addition, it deals with the opinions of other Muslim exegetes and the narrations of the New Testament when it is necessary. In doing so, it aims to show the similarities and differences among different sources.First chapter contains information about the Family of al-Imr?n, Holy Mary, the birth of Jesus Christ, his prophethood, messages and miracles. The second chapter scrutinize the controversial themes such as the death of Christ, his ascension, his deification and his second coming in a comparative way.