Preparatlardaki moklobemidin kolorimetrik olarak yeni bir miktar tayını metodu ve diğer metodlarla karşılaştırılması
- Tez No: 29487
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bir benzamid türevi olan moklobemid, 4-kloro-N-[2-(4-morfolino) etil]-benzamid, C13H17C1N202, Cl-^ VVcONHCH2CH2-N^ ^0 'in farma- sötik preparatlarda nicel analiz yöntemleri incelenecektir. Tabletler içindeki mokloberaidin kolorimetrik yöntemle yeni bir miktar tayin yöntemi geliştirilerek bu yöntem diğer yöntemlerle kı yaslanacak, geliştirilen yöntemin diğer yöntemlere karşı üstünlüğü, tekrarlanabilirliği, doğruluğu incelenecektir.. Moklobemid bir antidepresan etken maddedir. Kolorimetrik miktar tayin metodunun temeli, Bromofenol Mavisi ile iyon çifti oluşumudur. Bu renk değişimi reaksiyonu sonucu teşekkül eden madde kloroform ile tüketilir. 412 nm'de maximum absorbsiyonu ölçülür. Materyal olarak ay rıca metanol, etanol, asetik asit ve sodyum asetat kullanılır. Kolorimetrik yöntemle tabletlerde moklobemidin miktar tayini kı sa bir zaman diliminde ve kolayca yapılabildiği için pratiktir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Moclobemide which has a benzaraide deviation 4-chloro-N-[2-(4- morpholino) ethyl]-ben2amide,C13H17ClN202, Cl-^ ^-CONHCH2CH2-f( P, was examined minutely by the quantity analysis method in pharmaceutic preparates. Appointing a method of a new quantity of moclobemide in tablets will be developed. That method will be compared with the other methods. The newly developed method will be examined with the other methods with its superiority, repetition, accuarcy and precision. Moclobemide is an active antidepressan substance. Appointing the quantity of colorimetric method is to form bluish of bromophenol with ion pairs. The mather which is formed at the end of this colour reaction is consumed with cloroform. It is measured the maximum absorption at 412 nm. In addition methanol, ethanol, acetic acid and sodium acetate are used as material. It is easy and practical by using colorimetric method in tablets quantity of moclobemide in a short time. VI