?ostak fuzzy topolojik uzaylar kategorisinde homoloji teori
Homology theory in the category of ?ostak fuzzy topological spaces
  1. Tez No: 294883
  2. Yazar: TAHA YASİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİ BAYRAMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tezde intunistik fuzzy topolojik uzayların Cech homoloji ve kohomoloji gruplarını tanımlıyoruz ve bu gruplar için homoloji teorinin aksiyomlarının sağlanmasını kontrol ediyoruz. Tezde bu tanımlanan homoloji ve kohomoloji grupları için tamlık aksiyomu dışında tüm aksiyomların sağlandığı ispatlanır.Tezin en temel sonucu intunistik fuzzy topolojik uzaylar kategorisinde homotopya bağıntısının verilmesidir ve homoloji gruplarının bu bağıntıya göre invaryant olduğunun ispatıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we introduce and investigatee Chec homology and cohomology groups of intuitionistic fuzzy topological spaces and control that providing of axioms of homology teory for these groups.We proof that all exactness axioms is provided for homology and cohomology groups the most fundamental results of this thesis is introducing of homotopya relation for category of intuitionistic fuzzy topological spaces and proof that homology groups are invariant fort his relation.