Farklı molekül ağırlığına sahip polietilen glikollerle (PEG) E-kaprolaktonun Et2O.HCl katalizli halka açilmasi polimerizasyonu
With different molecular-weight polyethylene glycols (PEG) Et2O.HCl catalyzed ring opening polymerization of E-caprolactone
- Tez No: 294882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURAN TEKEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada PCL-b-PEG-b-PCL (polikaprolakton-b-polietilen glikol-b- polikaprolakton) dietileter, hidroklorik asit (Et2O.HCl) kompleksi katalizörlüğünde halka açılma polimerizasyonu ile sentezlenmiş olup, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, DSC ve GPC yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Çözücü olarak kloroform, çöktürmek için ise metanol kullanılmıştır. Sentezlenen kopolimerlerde PEG 400, PEG 600, PEG 1000, PEG 1500 ve PEG 3000 kullanılmıştır. Deneylerin tamamı oda sıcaklığında ve 4 gün süre ile gerçekleştirilmiştir. GPC sonuçlarının ortalama 3000 den yukarı olması bunun bir polimer olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, PCL-b-PEG-b-PCL (polycaprolacton-b-polyethylene glycol-b-polycaprolacton) diethyl ether, hydrochloric acid (Et2O.HCl) complex catalyst ring opening polymerization were synthesized, and were characterized by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, DSC, and GPC chromatography methods. As solvent chloroform, methanol is used to collapse. We were used the PEG 400, PEG 600, PEG 1000, PEG 1500 and PEG 3000 when copolymers synthesized. All experiments were carried out at room temperature for a period of four days. GPC results to be above average from 3000 prove that it is a polymer.