Sudan Red B'nin surfaktant çözeltilerinde çözünürleştirilmesi ve çözünürleştirme üzerine bazı elektrolitlerin etkisi
  1. Tez No: 29494
  2. Yazar: HALİDE AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Surf aktantlarm sudaki çözeltilerinin karakteristlik ö- zelliklerinin başında suda çözünmeyen boyalar, alkanlar, al koller gibi organik maddeleri çözünürleştirmeleri gelir. Bu çalışmada suda çözünmeyen bir boya olan Sudan Red B 'nin çe şitli surf aktantlarm 'sulu çözeltilerinde çözünürleştirilmesi incelenmiş ve bu çözünürleştirme üzerine NaCl, NaBr, Na2SCU ve NaSCN gibi elektrolitlerin etkisi araştırılmıştır. Surfak- tantın karbon sayısı arttıkça mol başına çözünürleştirilen boya miktarının arttığı, ancak çözünürleştirilen boya mikta rının surfaktant molekülündeki hidrokarbon zincir uzunluğuy la orantılı olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca çözeltiye ila ve edilen elektrolitlerin çözünürleştirmeyi arttırdığı göz lenmiştir. NaCıo ve NaCi2 için hesaplanan çözünürleştirme güçleri karşılaştırıldığında sodyum laurat'ın Sudan Red B ' yi çözü nürleştirme gücünün sodyum kaprat'm çözünürleştirme gücünden daha büyük olduğu bulunmuştur. 01uşturulan( NaC8 + NaCıo ), ( NaC8 + NaCı2 ) ve (NaCıo + NaCi2) gibi karışık surf aktantlarm çözünürleştirme gücünün sistemdeki surfaktantlarm cinsine, karbon zincirinin uzunlu ğuna ve ayrıca çözünürleştirilen boyanın strüktürüne bağlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
i 1 SUMMARY One of the most characteristic properties of aqueous solutions of surfactants is the solubilization of organic substances such as water-insoluble dyes, alkanes, alcohols. In this study, solubilization of a water-insoluble dye such as Sudan Red B by the aqueous solutions of various surfactants have been investigated and the effects of added electrolytes such as -NaCl, NaBr, Na^SCU and NaSCN on solubilization have been studied. It was found that the amount of dye solubilized per mol increases with increasing carbon number of surfactant but the amount of dye of solubilized is not proportionate to the lenght of the hydrocarbon chain. In addition,it has been observed that the electrolytes which have been added to the solution has increased the solubilization. On compairing the solubilizing power of NaCio and NaCi2 surfactants, it was found that the solubilizing power of sodium laurate is greater than that of sodium caprate. It was determined that the solubilization power of the prepared mixed surfactants such as ( NaCa + NaCio ), ( NaCa + NaCia) and (NaCio + NaCi2 ) depend on the structure of sur factant, the number of carbon in chain and the structure of dye solubilized in system.