Kaplama malzemesi olarak seramik üretiminin bölgesel dağılımına etki eden parametrelerin araştırılması
Ceramic as a coating material to investigate the parameters that affect the regional distribution of production
  1. Tez No: 294947
  2. Yazar: EBRU DENİZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Metal ve organik malzemeler dışında kalan tüm malzemeler seramik malzeme kapsamı içinde düşünülebilir. Dolayısıyla seramik zengin bir dünyadır ve zamanla kendini geliştiren bir sektördür. Seramik; seramik malzemeyi oluşturan iç yapıyı, iç yapı ile malzemenin özelliği arasındaki ilişkileri ve bu ilişkileri düzenleyen tüm süreç ve dizaynları inceleyen ve öğreten bilim dalıdır.Bu çalışmada seramiğin zengin dünyasından seramiğin tanımı ve üretimi, karakteristik özellikleri, çeşitleri, yapıda kullanım alanları, yapıda uygulama biçimleri, seramiğin potansiyeli ve dünden bugüne seramiğin gelişimi hakkında bilgiler sunulmuştur. En son aşamada ise, kuruluş aşamasında dikkat edilecek noktalar belirtilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Any remaining organic material other than metal and ceramic materials can be considered within the scope of material. Therefore, ceramic is a rich world and over time it has developed itself in it's sector. Ceramic materials that make up the internal structure, internal structure of the material properties and the relationship amongst them, which regulate the whole process of design is reviewed as science and teaching.This study shows the rich world of the ceramics, the definition and production, the characteristics, the types, the structure, the use of the application forms, the potential of the ceramics and the development of the ceramic from yesterday to today. In the last section, preparation of feasibility report of a ceramic company was presented in theory and practice.