Ekosistem tabanlı fonksiyonel planlama (ETFOP) sisteminde sosyo-ekonomik durum envanteri kapsamında yapılması gereken çalışmalar ve bazı öneriler
In ecosystem based forest management planning system, necessary studies and some suggestion for socio-economic state analysis
- Tez No: 294984
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DURKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ülkemizde ormanların işletilmesi ve faydalanmanın düzenlemesi işleri orman amenajman planlarına göre gerçekleştirilmektedir. Amenajman planları 1990'lı yıllara kadar en yüksek odun üretimi esasına dayanmaktaydı. 2008 yılında ülkemizde Ekosistem Tabanlı Fonksiyonel Planlama yaklaşımına geçilmesiyle birlikte, ormanların kendiliğinden ürettiği ürün, hizmet ve fonksiyonlar toplumun yararına katılımcılık, süreklilik, çok amaçlı yararlanma ilkeleri içerisinde sunulmaya başlanmıştır. Klasik planlardan farklı olarak Ekosistem Tabanlı Fonksiyonel Orman Planlama (ETFOP)'da sosyo-ekonomik duruma ait bilgilerin toplanması istenmektedir.Yaptığımız bu çalışma ile ETFOP'taki orman envanter çalışmalarından birisi olan sosyo ekonomik durum envanteri ele alınmıştır. Plan ünitesi içerisindeki köylülere ait sosyo-ekonomik verilerin nelerden oluşacağı, bunların nasıl toplanması ve değerlendirilmesi gerektiği, nelerle desteklenip ilişkilendirileceğine dair fikir vermeye, bu konuda önerilerde bulunmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, Bartın Orman İşletme Müdürlüğü, Sökü Orman İşletme Şefliği bünyesindeki 6 orman köyü ve bunlara bağlı mahaller ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish forestry practice, to operate forests and to arrange utilization have been performing according to forest management plans. Up to 1990?s, the main aim of management plans was to maximize wood producing. After adopting ecosystem based functional planning approach in 2008, products, services and functions of forest ecosystems have been serving to community by participatoring, sustainability and multi-purpose utilization principles. Collecting informations about socio-economic state of local people is a necessity at ecosystem based forest management(EBFM) approach in oppisition to conventional planning.In this study, socio-economic state inventory that is a part of EBFM inventory system have been studied. Answers have been asked for the questions ?Which informations should be collected related to socio-economic state?, ?how should the informatons be collected and analized? and some suggestions were done. For this purpose, 6 forest village in Zonguldak Foresty Regional Directorate, Bartın Forestry Enterprize, Sökü Planning Unit have been studied.