Orman yönetimi sertifikasyon sistemlerinin planlama ve silvikültür yönünden değerlendirilmesi
Assessment of forest management certification systems in terms of planning and silviculture
- Tez No: 597943
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SIVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasıyla, FSC belgesine sahip ve ETFOP yaklaşımı ile amenajman planları yenilenen Araç Orman İşletme Müdürlüğü (Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü), örneğinden yararlanılmıştır. Ekosistem Tabanlı Fonksiyonel Orman Amenajman Planları, FSC sürecinin yönetim planını belirten 7. Prensibi kapsamında FSC'nin denetim raporları incelenerek mevcut mevzuatlar ölçüsünde planlama ve silvikültür yönünden değerlendirilmiştir. Bu kapsamda çeşitli sorunlarla karşılaşılmıştır. FSC sisteminin 7.ilkesi kapsamında yapılan değerlendirmelerin sonucunda ETFOAP'da ve amenajman planı yapımında kullanılan mevcut mevzuatlarda bir takım eksiklikler tespit edilmiştir. Tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için öneri ve çözüm yolları geliştirilerek öncelikle mevcut mevzuatlara ek yapılması veya yeni mevzuatlar çıkarılması ön görülmüştür. Bu düzenlemelerle birlikte FSC belgesine sahip orman alanlarında yapılacak ETFOAP'nın 7. İlkeye ait kriter ve göstergelere cevap vereceği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this master thesis, a sample of Araç Forest Management Directorate (Kastamonu Forest Regional Directorate), which has FSC Certificate and whose management plans were renewed with the Ecosystem Based Forest Management Planning (EBFP) approach, was utilized. The Ecosystem Based Functional Forest Management Plans (EBFFMP) have been evaluated in terms of planning and silviculture within the scope of the current legislation by examining the FSC's audit reports within the scope of the 7th principle stating the management plan of the FSC process. Various problems were encountered in this context. As a result of the assessments made within the scope of the FSC system's 7th principle, a number of deficiencies have been identified in the current legislation used in EBFFMP and in the management plan. In order to eliminate the identified deficiencies, suggestions and solutions have been developed and it was foreseen to add to existing legislation or to introduce new ones. Together with these regulations, it was concluded that EBFFMP to be made in forest areas with FSC Certificate will meet the criteria and indicators of Principle 7.