Aluminyum matrisli Al2O3 parçacık takviyeli kompozitlerin mekanik alaşımlama yöntemi ile üretimi
The production of al based composites reinforced with Al2O3 by mechanical alloying
- Tez No: 294995
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT ÇANAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada mekanik alaşımla yöntemi kullanılarak farklı oranlarda Al2O3 takviyeli alüminyum matrisli kompozit tozlar üretilmiştir. Mekanik alaşımlama işleminin kompozit tozu üzerindeki etkisi incelenmiştir.Al alaşım ve hacimce %5,10 ve 15 Al2O3 takviye oranına sahip Al toz karışımları mekanik alaşımlama işlemiyle üretilmişlerdir. Elde edilen Al alaşım ve kompozit tozları preslenerek ham numuneler elde edilmiştir. Numuneler 600 C° sıcaklıkta 3 saat süre ile Argon gazı ortamında sinterlenmişlerdir. Farklı alaşımla sürelerinde hazırlanan kompozit tozları morfolojik ve yapısal incelemeleri SEM ve XRD ile gerçekleştirilmiştir.Sonuçlar, planet tipi bilyalı değirmende mekanik alaşımlama süresinin artmasıyla Al2O3 parçacıklarının Al matris içerisinde daha homojen olarak dağıldığını göstermiştir. Ayrıca parçacık hacim oranı arttıkça yoğunluk, gözenek ve sertlik değerleri artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Al2O3 particle-reinforced Al based metal matrix composites (MMC?s) were produced by mechanical alloying (MA) tecnique. The effect of mechanical alloying process on properties of composite materials was investigated. In the produced composites, the ratio of reinforcing material of Al2O3 particle was chosen as 5%, 10% and 15% by volume ratio. Mechanical alloyed Al alloy and Al-Al2O3 composite powders were cold compacted at 200, 300, 500 and 700 MPa, respectively. Specimens were then sintered at 600oC for 3 h under Ar atmosphere in a tube furnace. The morphology and the structure of the prepared powder, which change with milling time, were evaluated using scanning electron microscopy (SEM) and X-ray diffraction (XRD) techniques, respectively.The results showed that, more homogenous dispersion of Al2O3 particles was obtained in Al matrix with increasing the milling time in planetary type ball mill. However, the density of composites decreased with increasing reinforcement volume fraction but the porosity and hardness increased with inreasing particle content.