Bazı ağaç türü odunlarının anatomik yapıları ve işleme koşullarının yüzey pürüzlülüğüne etkisi
Effect on the surface roughness of some wood species of wood anatomy and machining processing
- Tez No: 294996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR MALKOÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde doğal olarak yetişen Doğu Ladini (Picea orientalis (L.) Link.), Doğu Kayını (Fagus orientalis Lipsky.) ve Anadolu Kestanesi (Castanea sativa Mill.) odunlarının anatomik yapıları ve işleme koşullarının yüzey pürüzlülüğüne etkisi araştırılmıştır. Deneyler standartlara göre ağaç türü odunlarından hazırlanan teğet kesitli örneklerde yürütülmüştür. Bu amaçla işlemler planya makinesinde 8 ve 16 m/dk besleme hızları ile zımpara aletinde 80, 100, 150 ve 180 no'lu zımparalarla gerçekleştirilerek yüzey pürüzlülük ve anatomik ölçümler yapılmıştır.Sonuç olarak; işleme koşullarındaki planyalamada yaz odunları ilkbahar odunlarından; düşük besleme hızlarındaki planyalamada, yüksek besleme hızlarından daha düşük pürüzlülük değerleri elde edilmiştir. Aynı şekilde; düşük besleme hızında planyalanan odunların zımparalama pürüzlülük değerleri yüksek besleme hızına göre daha düşük değerler göstermiştir. Ayrıca, zımparalamada Doğu Ladini ve Doğu Kayını odunları pürüzlülük değerleri zımpara no'ları arttıkça azalmıştır. Bunun yanında Anadolu Kestanesi heterojen yapısı nedeni ile farklı sonuçlar göstermiştir. Ağaç türü odunları yüzey deformasyonları zımpara no'ları arttıkça azalmış, işleme koşullarındaki yüzey pürüzlülükler anatomik yapıdan etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was investigated effect of the surface roughness characteristics of the processing and anotomical features naturally grown Oriental spruce (Picea orientalis (L.) Link.), Oriental beech (Fagus orientalis Lipsky.) and Sweet chesnut (Castanea Sativa Mill.) in The Eastern Black Sea Region of Turkey. The experiments were prepared according to the standards to the cross-section samples. Test specimens were prepared from the lumber cut tangentially from logs. For his purpose; There were determined surfaca roughness and anatomical properties using planning 8 and 16 m/min feeding rates and sanding tool with 80, 100, 150 ve 180 sanding numbers.As a results, it was obtained, lower surface roughness values of erlywood than latewood. In addition, planning in lower feed rates than planning in higher feed rates. Sanding surface roughness lower feed rates was lower than that of higher feed rates. Surface roughness of Oriental spruce and Oriental beech were lower with increasing sanding numbers. However, Anatolian chestnut showed from different results due to heterogenous structure. Surface deformation of wood species decreased with increasing sanding numbers. In addition, surface roughnesses at the machining process were affected by anatomical structures of woods.