Pirazabol merkezli iki kollu polimetilmetakrilat'ın hazırlanması ve termal davranışının incelenmesi
Preparation of pyrazabole centered two armed polymethylmethacrylate and investigation of it?s thermal
- Tez No: 295017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLTEK, YRD. DOÇ. DR. ADNAN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada öncelikle, atom transfer radikal polimerizasyon metoduyla, 2,6-dibromo pirazabol başlatıcısı varlığında CuBr/2,2'-bipiridin katalist sistemi ile katalizlenen metil metakrilatın 100 oC'de farklı sürelerde sonlandırılan bir seri iki kollu polimerleri sentezlendi. Polimerlerin ortalama molekül ağırlığı ve molekül ağırlığı dağılımı GPC tekniği ile kaydedilerek polimerizasyon kinetiği araştırıldı. Pirazabol merkezli polimerin camsı geçiş sıcaklığı farklı ısıtma hızlarında DSC tekniği ile belirlendi. Isıtma hızı 5 oC/dak'dan 25 oC/dak'ya değiştiğinde, polimerin camsı geçiş sıcaklığı 149 oC'den 110 oC'ye azaldı. TGA metodu kullanılarak 5, 10, 15, 20 ve 25 oC/dak ısıtma hızlarında termal bozunmaları araştırıldı. Polimerin termal bozunma aktivasyon enerjisi Flynn-Wall-Ozawa ve Kissinger metotlarından sırasıyla 120,98 kJ/mol ve 112.53 kJ/mol olarak hesaplandı. Elde edilen veriler ışığında polimerin termal bozunma mekanizması Coats-Redfern, Tang, Madhusudanan, Van Krevelen ve Horowith Metzger kinetik metotları ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, a series of two armed polymers of methyl methacrylate has been synthesized by atom transfer radical polymerization(ATRP) method using 2,6-dibromopyrazabole as initiator and CuBr/2,2?bipyridine as catalyst system at 100 °C ended different times. Average number molecular weight and molecular weight distribution of polymer series were recorded with GPC technique and thus polymerization kinetic was investigated. The glass transition temperature of polymer centered pyrazabole was determined by DSC technique at different heating rates. When the heating rate was changed from 5 oC/min to 25 oC/min, the glass transition temperatures decrased from 149 oC to 110 oC. Thermal decomposition of polymer was investigated by TGA method at the heating rates of 5, 10, 15, 20 and 25 oC/min. Decomposition activation energies of polymers were found to be 120,98 kJ/mol and 112.53 kJ/mol by the Flynn-Wall-Ozawa and Kissinger methods, respectively. Thermal degradation mechanism of polymer was determined with the Coats-Redfern, Tang, Madhusudanan, Van Krevelen and Horowith Metzger kinetic methods using experimental data.