Bölgesel mekânın farklı kuramlar ve uzmanlıklar arasındaki arada kalmışlığı
The liminality of regional space between different theories and professions
  1. Tez No: 295048
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Tanımlanması oldukça zor olan `bölge'nin mekânsal olarak farklı kuramlar ve uzmanlıklar arasındaki arada kalmışlığı, bu tanımlamayı iyice güçleştirmekte ve farklı uzmanlık kürelerini daha da genişletmektedir.Bu çalışmada, farklı uzmanlıkların güç alanında (territory) yer alan farklı kuramlar, geçmişten günümüze değin ortaya konularak, birbirlerinden etkilenip ya da üzerine konularak değişik kuramların ortaya çıkmasını ya da o günün koşullarına (spatio-temporal) göre değişim göstererek oluşan değişim süreci değerlendirilmektedir. Bu değişim göz önüne alınarak ve oluşan süreç tarif edilerek ilerlenmiştir. Öncelikle kuramsal taban detaylı biçimde taranmış, daha sonra bu kuramların hangi uzmanlık alanı içerisinde ortaya çıktığını ve hangi kuramlarla ilişkili olduğu ortaya konularak, bölgesel mekân (ve bölgesel planlama)'nın genel bir tanımı yapılmış, Dünya'da ve Türkiye'de hangi açılardan ele alındığı üzerinde durulmuştur. Devamında ise farklı uzmanlıklar açısından kuramsal tabanın bir değerlendirmesi ele alınmıştır. Tüm bunların oluşturulmasında kullanılan yöntem yazın taraması ağırlıklı olup, birçok bölgesel ölçekli çalışmalar ve toplantılarda ortaya konulan eleştirel görüşler ve sözlü görüşmeler çerçevesinde aktarılmıştır.Sonuç olarak, 1800'lerden 2000'lere (günümüze) kadar geçen süre içerisinde ele alınan kuramsal çerçevenin genel bir değerlendirilmesi yapılmış, farklı uzmanlıklar açısından ilişkili olduğu kuramsal taban ortaya konulmuştur. Böylece, bölgenin ve bölgesel mekânın farklı kuramlar ve uzmanlıklar arasındaki arada kalmışlık sınırlarının çizilmesindeki güçlük iddiası doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The liminality between different theories and professions of `region? as the spatial is complicate to identify this definition and widens different profession globes.In this study, different theories to take part of territory of different professions evaluated from past to the present, in addition to this, and to influenced from each other or emerged of different theories in change process by according to current conditions (spatio-temporal). Then, taking into account these changes and continue to be of the process has been described. Firstly, investigated the theoretical base in detail, then make of a general definition of regional space (and regional planning) by put forth related with in which theories and emerged profession field and explain in which terms of in the world and Turkey of regional space analyzed. In what follows, an assessment of the different professions is discussed in terms of theoretical base. All of these methods used in the creation of literature-based, and transferred within the framework of oral interviews and critical opinions put forward at meetings and many regional-scale studies.As a result, the evaluation during the time period until 1800s to 2000s (the present) has been discussed in a general theoretical framework, in terms of competencies is associated with a different theoretical base has been defined. Thus, difficulty claim in limits drawing of the liminality between different theories and professions of regional and regional space is confirmed.