İlk ve ortaöğretim öğretmenlerinin eğitsel bilgisayar oyunları hakkındaki görüşleri: Demografik özelliklere göre karşılaştırma
Secondary and high school teachers perceptions? regarding computer games with educational features: Comparison according to demographic features
- Tez No: 295049
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET DEMİRBİLEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı ilk ve ortaöğretim öğretmenlerinin bilgisayar oyunları, eğitsel yönleri olan bilgisayar oyunları ve eğitsel bilgisayar oyunlarının nasıl olması gerektiği hakkında algılarını ölçmektir. Ayrıca derslerinde eğitsel bilgisayar oyunu kullanan öğretmenlerin eğitsel oyunlar hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Çalışmada tarama yönteminin anket ve görüşme metotları kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, Isparta İli Merkezi'de bulunan 26 farklı okulda görev yapan 581 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın veri kaynağını anketler ve yarı-yapılandırılmış görüşmeler ile toplanan veriler oluşturmaktadır. Anketlerden toplanan verilerin analizinde, istatistiksel veri analizi yöntemi kullanılmış frekans, aritmetik ortalama, T-testi, ANOVA testi ve Ki-kare testlerine tabi tutulmuştur. Görüşmelerden toplanan veriler ise nitel araştırma analizlerinde temel olan içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmada (a) öğretmen görüşlerine göre, bilgisayar oyunlarının olumsuz yanları ön plana çıktığı, (b) eğitsel bilgisayar oyunları derslerde kullanılabilir olarak görüldüğü, (c) eğitsel bilgisayar oyunları derslerde bir öğretim yardımcısı olarak kullanıldığında etkin olacağı düşünüldüğü, (d) ilköğretim düzeyinde öğretim veren öğretmenler ortaöğretimdekilere göre eğitsel oyunlara daha olumlu baktığı, (e) öğretmenlerin hizmet deneyimine göre eğitsel oyunlar hakkındaki görüşlerinde çok fazla farklılık bulunmadığı, (f) Eğitsel bilgisayar oyunlarının derste kullanılmasına erkek öğretmenlerin daha olumlu baktığı, (g) Eğitsel bilgisayar oyunlarını derslerinde kullanan öğretmenlerin kullanmayanlara göre eğitsel oyunların derste kullanımına daha olumlu baktıkları, (h) Derslerinde eğitsel bilgisayar oyunları kullanan öğretmenler eğitsel oyunların motivasyon, kalıcı öğrenme, eğlence, görsellik, kolay ve bireysel öğrenme gibi faydalarının olması yanı sıra eğitsel oyunların derste kullanımı için internet bağlantısı, projeksiyon, bilgisayar, teknik bilgi ve müfredata uygunluk gibi gereksinimler vurgulandığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure secondary and high school teacher perceptions about computer games and educational computer games. Also perceptions of teachers? that use educational games in lesson are investigated. This study was designed as a survey research in which questionnaire and interview methods were used. The participants consist of teachers who study at the 26 different schools in the city centre of Isparta. The sample size is 581. Two survey instruments were used to collect data. Statistical data analysis (t-test, ANOVA test, Chi-square, frequency and mean) method was used for analysis of the data collected from surveys. Content analysis is used for analyzing collected the interview data. The findings of the study revealed that (a) the negative aspects of computer games come to the fore according to the teacher perceptions, (b) educational computer games can be used in lessons according to teachers, (c) educational computer games can be effective when used as a teaching assistant in lessons, (d) secondary schools? teachers are more possitive towards for using educational games in their course than high schools? teachers, (e) the teachers who use the educational games in their lessons are more possitive than the teacher who do not use, (f) the teacher who use educational games in their lesson, emphasized that there is benefits of educational games (motivation, permanent learning, fun, visuals, effortness and individual learning) and requirements for educational games (Internet access, projector, computer, technical information and appropriatness suitability for the curriculum).