Aktif modüller kullanarak 2.4GHz ISM bandı kablosuz haberleşme sistemleri için entegre alıcı verici sistem tasarımı
Design of transceiver integrated system by using active modules for 2.4GHz wireless communication systems
- Tez No: 295075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasında, hızla gelişen ISM Bandı kablosuz haberleşme mimarisini incelemek ve kablosuz haberleşme uygulamaları hakkında fikir sahibi olabilmek için örnek bir ön uç alıcı-verici sistemi tasarlanmıştır. Tasarlanan ön uç modül kullanılarak bilimsel araştırmalarda ve ticari ürün uygulamalarında kullanılmak üzere değişik uygulamalar yapılmıştır. Sistem kapasitesinin arttırılarak, değişik uygulamalar için kapsama alanının genişletildiği ve bant genişliğinin verimli bir şekilde kullanılarak uygun veri transferi sağlandığı gösterilmiştir. Tez kapsamında yapılan RF ön uç modül tasarımı sayesinde sistem maliyetlerinin düşürülmesi, sistem kazancı verimliliğin arttırılması konusunda gelişmeler sağlanabilecektir.Alıcı verici sistem bileşenleri olan düşük gürültü yükselteci (LNA), güç yükselteci (PA) ve mikroşerit filtre 2.4 GHz frekans bandı için tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Simülasyon ve ölçüm sonuçları ile geliştirilen aktif ve pasif elemanlar RF ön uç yapı şeklinde birleştirilmiştir.Mikroşerit yapıların analizi ve değerlendirmesinde ve aktif elemanlar ile devre tasarımında Microwave Office programı paketinden faydalanılmıştır.Bu proje ile yeni teknolojik eğilimler sonucunda ortaya çıkan farklı haberleşme sistemlerinin ve ürünlerinin hayata geçirilmesi ve operasyonel süreç yönetiminde kullanılarak geliştirilebilir, çok amaçlı RF iletişim sistemlerinin tasarlanması sağlanmıştır. Özetle, farklı sistem modüllerinin tasarımı, fonksiyonlarının testi, simülasyonu bu projenin temelini oluşturmuştur. Ayrıca Spektrum analizörü ve mikrodalga ekipmanları kullanılarak alınan ölçüm sonuçları, gerçeklenen alıcı verici devrenin, 802.11b/g standartları çerçevesinde 2.4 - 2.5 GHz frekans bandında çalışmakta olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been aimed to produce a sample front end modul compatible with ISM Band wireless communication receiver ?transciever systems. Various applications have been made in order to use in commercial and scientific research by using front-end module designed in this study. The coverage is extended for different applications by increasing the system performance. In addition, the bandwidth provided by using the appropriate data transfer is shown efficiently. RF front-end module to the project design to reduce system costs, system developments have been achieved in increasing productivity gains.Elements of the module, which are low noise amplifier (LNA), power amplifier (PA) and microstrip filters, were designed and realized for the 2.4 GHz frequency band. The active and passive elements improved through outcomes of simulations and measurements were combined in the shape of RF front end.The objectives of wireless communication system which is developed in the project, less complexity, low power consumption, interoperability, easy adaptation of the bands to be added later as the system can be summarized.In this study the Microwave Office package programme was used for analysis and evaluation of microstrip structures and circuit design with active elements.New technological trends that result from the implementation of different communication systems and products provided with this project. The managing of operational processes can be developed by using the multi-purpose design of RF communication systems have been obtained. In Summary, the novel design of different system modules, system function test, and simulation formed the basis of this thesis.