Egsoz gazı enerjisiyle çalışan NH3-H2O absorbsiyonlu soğutma sistemiyle taşıt kabininin iklimlendirilmesi
Climatization of a vehicle cabinet by an NH3-H2O absorbtion system performing with exhaust gas energy
  1. Tez No: 295085
  2. Yazar: CÜNEYT BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ CENK BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Teknik Eğitim, Energy, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüz otomobillerinde kabin soğutma sistemlerine alternatif oluşturacak, klasik klima sistemlerinin araç motorları üzerindeki negatif etkilerini ortadan kaldıracak ve içten yanmalı motorların egzoz gazlarından çevreye atılan ısı enerjisini kullanarak araç kabininin absorbsiyonlu soğutma sistemi uygulaması araştırılmıştır.Bu projede, tasarımı ve imalatı yapılmış bir absorbsiyonlu soğutma sisteminin analizi yapılmıştır. Soğutma sisteminde NH3-H2O akışkan çifti kullanılmıştır. Bu akışkan çiftlerinden amonyak, soğutucu akışkan, su ise soğurucu olarak kullanılır.Egzoz gazı 7 kW gücünde hava soğutmalı dizel jeneratörden elde edilmiştir. İçten yanmalı motorlardan atmosfere atılan egzoz gazının absorbsiyonlu sistemler için gerekli olan ısı ihtiyacını karşıladığı ölçümler sonucunda görülmüştür.Bu çalışmada seçilen sistem için ve elde edilen sonuçlara göre, araç iklimlendirmesinde egzoz gazından yararlanarak, düşük kapasiteli absorbsiyonlu sistemler, araçların normal soğutma sistemine destek olarak yararlanılabilir. Ya da otobüs ve kamyon gibi büyük araçlarda, konfora yönelik değil de gıda ve su soğutması amaçlı olarak kullanım alanı bulabilir.
Özet (Çeviri)
In this study an absorption cooling system in a vehicle cabinet will be determined which using waste heat to the environment from exhaust gases on internal combustion engines, which will prevent negative effects of conventional air conditioner systems on vehicle engines and which will create an alternative to cabinet cooling systems at today automobiles.In this project, a designed and manufactured absorption cooling system is analyzed. In the cooling system, NH3-H2O fluid couple was used. From this fluid couple, ammonia is used as refrigerant, water is used as absorbent.Exhaust gas is provided from an air cooled diesel generator which has 7 kW power.As a result of measurements it is seen that the heat requirement for absorption cooling systems provided by exhaust gas which ejected to atmosphere.In this study, for the chosen system and according to the result determined, in vehicle air conditioning, low capacity absorption cooling systems to take advantage of exhaust gas, used as support systems for normal vehicle air conditioning. Or in big vehicles like bus or trucks, these systems are used only food and water cooling but not for comfort.