Karacaören II Baraj Gölü'nde yaşayan sazan (Cyprinus carpio L.,1758) ve havuz balığı (Carassius carassius L., 1758)'ndaki parazitlerin incelenmesi
The investigation of parasites in carp (Cyprinus carpio L., 1758) and crucian carp (Carassius carassius L.,1758) inhabiting Karacaören II Dam Lake
  1. Tez No: 295143
  2. Yazar: İSHAK SAMANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma; Karacaören II Baraj Gölü'nde yaşayan sazan (Cyprinus carpio L., 1758) ve havuz balığı (Carassius carassius L., 1758)'nın ekto ve endo parazitlerini belirlemek amacıyla 19.01.2010 - 22.12.2010 tarihleri arasında yapılmıştır.Çalışma süresince; 64 adet sazan ve 103 adet havuz balığı aylık olarak yakalanmış ve parazitolojik yönden incelenmiştir.Parazitolojik yönden incelenen sazanlarda ekto parazit olarak; Crustacea'dan Argulus foliaceus ve Lernaea cyprinacea'ya, Monogenea'dan Dactylogyrus anchoratus ve Dactylogyrus minutus'a, endo parazit olarak Cestoda'dan Caryophyllaeus laticeps ve Bothriocephalus acheilognathi'ye, havuz balığında ise Crustacea'dan Lernaea cyprinacea, Monogenea'dan Dactylogyrus anchoratus, Dactylogyrus minutus ve Nematoda'dan da Hysterothylacium aduncum'a rastlanılmıştır.Balıklarda belirlenen bu parazitlerin mevsimlik enfeksiyon oranları sazanlarda yaz mevsiminde %81.8, havuz balıklarında %12.1 oranında en yüksek seviyede olduğu görülmüştür. Dişi ve erkek sazanlarla havuz balıklarında enfekte olma bakımından kayda değer bir fark tespit edilmezken enfekte olan sazan balıklarının enfekte olmayanlarına göre boy bakımından %8.9, ağırlık bakımından %20.2 oranında; havuz balıklarında ise enfekte olan balıkların enfekte olmayanlarına göre boy bakımından %7.1, ağırlık bakımından ise %16.1 oranında daha az geliştikleri belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study carried out between 15.04.2009 - 15.03.2010, was to determine the ecto parasites and endo parasites of carps (Cyprinus carpio L., 1758) and crucian carp (Carassius carassius L., 1758) inhabiting Karacaören II Dam Lake.During the study, a total 64 carps and 103 crucian carp were caught monthly and investigated parasitologically.The investigation revealed ecto prasites as: Argulus foliaceus and Lernaea cyprinacea from Crustacea, Dactylogyrus anchoratus and Dactylogyrus minutus from Monogenea, endo parasites like Caryophyllaeus laticeps and Bothriocephalus acheilognathi from Cestoda, in crucian carp Lernaea cyprinacea from Crustacea, Dactylogyrus anchoratus, Dactylogyrus minutus from Monogenea and Hysterothylacium aduncum from Nematoda were found in the crucian carp.Its determined that the seasonal infection rates of the parasites on the fish are in summer time 81.8% on carps and 12.1% on crucian carp, which are the highest levels. It has been detected that its not a significant difference between the infected male and female carps and crucian carp. It?s identified that the infected carps are in size 8.9% and in weight 20.2% less developed than the uninfected carps, and the infected pool fish are in size 7.1% and in weight 16.1% less developed than the uninfected crucian carp.