Karaören köyü folkloru
- Tez No: 12518
- Danışmanlar: PROF. DR. UMAY GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu tezin konusu, Çorum İli, İskilip İlçesi'ne bağlı Karaören Köyü'nde yapılan bir derleme çalışmasıdır. Orta Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Karaören, 5250 nüfûsu ile Çorum'un en kalabalık köyüdür. Köyün, Hacı Bek taşi Veli'nin müridlerinden olan Karadonlu Can Baba tarafından kurulduğuna inanılmaktadır. Bu çalışma, şu bölümlerden oluşmaktadır: Giriş, malzemenin ele alındığı altı kısım, sözlük ve kaynakça. Giriş bölümünde, Karaören Köyü'yle beraber, Çorum İli ile İskilip İlçesi de, târihî, coğrafî, ekonomik ve sosyal yönleriyle kısaca tanıtılmıştır. Birinci bölümde, halk edebiyatı ürünleri olan mâni, türkü, ninni, ağıt, efsâne, masal, fıkra, atasözü, deyim, bilmece, tekerleme, yanıltmaca, duâ ve beddualar yer almaktadır. İkinci bölümde, Karaören Köyü'ndeki doğum, sünnet, askere gitme, evlenme, ölüm gibi geçiş dönemlerinin ne şekilde uygulandığı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, bayramlar, hıdırellez ve çocuk oyunlarıyla ilgili malzemeler bulunmaktadır. Dördüncü bölümde, insan, hayvan ve günlerle ilgili inanışlara yer verilerek, yağmur duası, bâtıl inançlar, mahallî gün adları ve uygulanan pratikler konusunda toplanan malzemeler belirtilmiştir. Ayrıca, rüya tâbirleri, sülale lâkapları ve mevki adları konusunda da bilgi verilmiş tir. Beşinci bölümde, mahallî yemekler, kılık-kıyâfet ve kış hazırlıklarıyla ilgili malzemeler bulunmaktadır. Altıncı bölümde ise, halk hekimliği ve halk baytarlığı konusundaki malzemeler yer almaktadır. Bütün bunlar11 yapılırken, malzemenin orjinalliğinin bozulmamasına çalışılmıştır. Tezin sonunda, köyde kullanılan mahallî kelimelerden oluşan sözlük ve kaynakça bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is a collection that is compiled in a village named Karaören which is placed at İskilip district in Çorum city. Karaören, that is in the midblack-sea region, is the most crowded village of Çorum city with it's 5250 population. It is believed that the village had been eslablis- hed by Karadonlu Can Baba who was one of Hacı Bektaşi Ve li ' s followers. This piece of work is appeared to have these fol lowing parts: Introduction, six parts, dictionary and bibliography. In introduction part, Karaören village, Çorum city and İskilip district are briefly introduced with their historical, geographical, economical and social respects. In the first part, productions of folk literature like, stories, tales, poems, folksongs, lullabies, ele gies, hymns, proverbs, idioms, riddles, jokes, rigmaro les fallacies, prayers, curses are given. In the second part, some principal traditions like giving name, marriage, funeral, joining the army, circum cision (feast) are explained and the questions like how these traditions are brought into application are lighted. In the third part, materials about children plays, bayram and hıdırellez are given. In the forth part, beliefs are mentioned about hu man, animals and days. Materials are explained about su perstitions and practices, nick names used in the fami lies, local days, ranks and pray of rain are also under lined. In the fifth part, local food, local dress andIV preparations for winter are explained. In the sixth part, public medical and public vete rinary are given. While all these works are being brought to appearen- ce, a great attention is given not to spoil the original the materials. In the end of the thesis, a dictionary which is co vering the local words and a bibliography have been put.