Burdur yöresindeki kızılçam (Pinus brutia Ten.) ve Toros sediri (Cedrus libani A.Rich.) ağaçlandırmalarında değişik aralama şiddetlerinin çap, boy ve hacim artımına etkisinin modellenmesi
Modelling of increment response of brutian pine (Pinus brutia Ten.) and taurus cedar (Cedrus libani A.Rich.) plantations to thinning intensity in Burdur region
- Tez No: 295212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ ÇATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kızılçam (Pinus brutia Ten.) ve Toros sediri (Cedrus libani A. Rich.) gerek ülkemizdeki kapladığı alan bakımından, gerekse sahip olduğu ekonomik ve ekolojik işlevleriyle ülkemiz ormancılığı için önemli ağaç türleridir. Bu çalışma ile Burdur-Ağlasun yöresinde ağaçlandırma yoluyla getirilmiş 36 yaşında kızılçam ve 31 yaşında Toros sediri meşcerelerlerinde aralama derecelerine göre büyüme ilişkileri sunulmuştur. Aralama derecelerini tanımlamada çıkarılan göğüs yüzeyi yüzdeleri esas alınmıştır. Kızılçamda 2006, Toros sedirinde 2005 yılının baharında aralama müdahaleleri zayıf (%0-10), mutedil (%11-20), kuvvetli (%21-40) ve çok kuvvetli (>%41) olarak gerçekleştirilmiştir. Deneme alanlarında çap ve boy ölçümleri yapılmıştır. 2010 yılının sonunda deneme alanlarından hacim elemanları ölçülmüştür. Veriler kovaryans (ANCOVA) analizi ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda aralama bakım müdahaleleri boy bakımından kızılçamda farklı, Toros sedirinde farksız; çap bakımından kızılçamda farksız, Toros sedirinde farklı; göğüs yüzeyi bakımından kızılçamda farksız, Toros sedirinde farklı; hacimde ise her iki ağaç türü için farklı çıkmıştır. Elde edilen bu bulgular, diğer birçok çalışmanın bulguları ile benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Brutian pine (Pinus brutia Ten.) and Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) are highly important species for Turkey forestry, both in terms of the extent of its natural and artificial areas in Turkey and because of its productive, ecological and functions. This study presents the growth response of 36 year old brutian pine and 31 year old Taurus cedar plantation to thinning of different intensities in Ağlasun-Burdur in western Turkey. The thinning intensity was measured by using the residual basal area (%) as parameter. In spring of 2006 in brutian pine and 2005 in Taurus cedar, thinning treatments were tested light (0-10%), moderate (11-20%), heavy (21-40%) and very heavy (>41%) thinning. Variables such as diameter at breast height and height were measured. Volume elements were measured end of 2010 year on trial plots. Growth rate interpretations were supported by analysis of covariance (ANCOVA). As a result of this study, with regard to tree height different in brutian pine, not different in Taurus cedar; tree breast diameter not different in brutian pine, different in Taurus cedar; tree breast area not different in brutian pine, different in Taurus cedar; tree volume different in both species at between thinning levels. The results of this study have similar to the results of many other studies.