Oyun ortamında iskelet tabanlı programlamaya yönelik etap üretimi ve mimari mekanların canlandırılması
Level production and animating of architectural spaces in game environment according to skeleton based programming
- Tez No: 295272
- Danışmanlar: DR. HAKAN TONG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mimarlık, Computer Engineering and Computer Science and Control, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez kapsamında, oyun tasarım sürecine yeni bir iskelet tabanlı programlama önerisi getirilerek tasarımcının işini kolaylaştırma yoluna gidilmiştir. Bu iskelet sisteme yönelik gerek iki boyutlu gerekse üç boyutlu ortama yönelik öneriler getirilmiş ve iki boyutta örüntü üreteçleri tasarlanmıştır. Özellikle üç boyutlu ortam için betik aracılığıyla mimari mekan ve eleman yapımı üzerinde durulmuş, oyun ve etap tasarım süreçlerinin kısaltılması ve daha zengin veritabanı elde edilmesi yoluna gidilmiştir. Mimari mekan ve elemanların türevlerinin ve alternatiflerinin betik kullanılarak elde edilmesi sağlanarak kısa sürede çok öge elde etmek amaçlanmıştır. Mimari mekan, eleman ve örüntülerin yapımında kullanılabilecek kural tabanlı sistemler, şekil grameri, fraktaller, algoritmalar ve benzeri tekniklere değinilmiş ve uygulama olarak yer verilmiştir. İki etap tasarımı belirlenmiş oyun motorlarında yapılmış, sanal gerçekliğe dayalı mekan, karakter ve kamera arasındaki etlileşim teknikleri uygulanmıştır. Buna ek olarak etap tasarımının ve mimari mekanların üretimine yönelik uygulama tekniklerine, metotlara ve çalışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new skeleton based programming was developed to make designer works more easy than before. Many proposals were brought for two and three dimensional mediums and various pattern generators were designed in two dimensional space. Especially, architectural spaces and elements production by using script in three dimensional space were emphasized, game and level design period decreasing and rich database obtaining were actuated. More component production in short time was intended to obtain derivatives and alternatives of architectural spaces and elements by using script. Rule based systems, shape grammers, fractals, algorithms and many technics for production of architectural spaces, elements and pattern generation were emphasized and supported with applications. Two level design had been made in defined game engine, the interactivity technics between the space, character and camera that based upon virtual reality has been applied. In additon to this, the methods, studies and the application technics based upon level production and architectural spaces were included.