Tarihi çevrede yeni yapılaşma koşulları ve Kadıköy?Rasimpaşa Mahallesi örneği
New construction conditions in historic environment and Kadiköy?Rasimpaşa District example
  1. Tez No: 295320
  2. Yazar: AYŞEGÜL CAN
  3. Danışmanlar: DR. ENGİN EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Gün geçtikçe önemi artan tarihi çevre koruma kavramında; gelecek nesillere aktarmak, kültürel değerlerin sürekliliğini sağlamanın yanında turizmin sağlayacağı faydalar, şehir merkezlerindeki rant kaygıları gibi diğer amaçları da ön plana çıkarmaktadır. Özellikle merkezi alanlardaki arazi değerlerinde artış, tarihi kent merkezlerindeki fiziksel ve sosyal çevrelerde uyum kaygısının gözardı edilmesine neden olmaktadır.Bunu yanısıra bu bölgelerdeki gerek yeni yapılaşma koşullarının oluşması gerekse eski yapı koşullarının oluşturulmasında kullanıcılara veya mülk sahiplerinin önüne çıkan bürokratik engeller, yasal prosedür eksikliği, kaynak yetersizliği gibi nedenlerle de koruma ve yenileme çalışmaları zorlaşmaktadır. Korunacak eser sahibi olan vatandaşlar tamirat veya başka bir uygulama yapmak istediklerinde kaybettikleri zaman ve para nedeniyle bu işe yanaşmamakta ve tarihi eserler çürümeye bırakılmaktadır.Bu çalışma da tarihi çevrede uygulanan yasal mevzuatın sorunları tartışılırken aynı zamanda bu alanda yapılan yeni yapılar ile tarihi eserlere yapılan güncel ekler tartışma konusu olacaktır. Yasal işlemlerden kaçmak isteyenler korumayı tercih etmeyip binalara kendileri ekler uygulamakta ve bu genelde tarihi çevre ile uyumlu olmamaktadır. Tarihi çevre korumada uygulanan süreçte uzmanların, kamu çalışanlarının ve kullanıcıların neler yaşadıkları ve düşündükleri araştırılacaktır.Söz konusu araştırmaların yapılması için öncelikle bu çalışma da tarihi çevre tasarım anlayışları incelenecektir. Çalışmanın kuramsal temelini oluşturan bu bölümde ?infill? kavramı ile post-modern mimari kavramları incelenecektir.Üçüncü bölümde ise tarihi çevre koruma konusundaki uluslararsı örnekler incelenecektir. Bu bölüm seçilen ülkeler İtalya ve İngiltere'dir. Bu ülkelerdeki tarih çevre koruma ve tarihi çevrede yeni yapı kavramlarının nasıl geliştiği, yapılan uygulamalar ve söz konusu ülkelerdeki yasal mevzuatın nasıl olduğu incelenecek ve bir değerlendirme yapılarak Türkiye ile aralarındaki fark ve benzerlikler ortaya konulacaktır.Dördüncü bölümde Türkiye'deki yasal mevzuat incelenerek bu yasal mevzuat hakkında detaylı bilgiler verilecektir. Kullanılan kanunlar ve bu kanunların gelişim süreci ile Türkiye'de tarihi çevre korumada ne gibi uygulamalar ve sonuçlara yol açtığı tartışılacaktır.Beşinci bölümde seçilen çalışma alanında yapılan analiz ve anketler ile toplanan veriler değerlendirilecek ve ortaya bu doğrultuda sonuç ve öneriler konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Importance of the conservation of historic environment increases day after day and this increase features continuity of cultural values and as well as that this increase features economic gain. Especially economic increase in the city center causes the disregard of the physical and social harmony in the historic environment.Moreover the obstacles that the users int he hictoric environment have to face complicate renewal and conservation applications. The owners of the listed buildings don?t want to deal with the conservation applications because of the money and time that they can lost when they want to do some repairment. As a result of that historic buildings are left to rot.In this research urban conservation laws and new contruction approaches will be discussed. The ones that want to avoid the legal work don?t prefer conservation and they do some changes on the listed buildings on their own. Usualy these changes don?t adjust the historic environment. In the process of conservation of historic environment thoughts and ideas of users, architects and public officers will be examined.Firstly in order to complete the examinations that are in question historic environment design approaches will be examined. Theoretical base of the research will be the concept of infill and post-modern architectural theories.In the third chapter international examples about hictoric environment conservation will be examined. The countries that are chosen for this chapter are England and Italy. The historic environment concept, new construction approaches, applications about that approaches and urban conservation laws in these countries will be a matter of argument. At the end of this chapter and evaluation and comparison between England, İtaly and Turkey will take place.In the fourth chapter Urban conservation laws in Turkey will be a matter of argument. Laws that are used to protect historic environment and what kind of results do that laws cause will be discussed.In the fifth chapter evaluation of the analysises and surveys that will take place in the chosen area will be presented. Lastly there will be a conclusion and suggestions.