Doymamış karbenlerin özellikleri ve reaksiyonları
- Tez No: 29537
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE ZOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Elektron yoksunluğu gösteren karbonun doymamış bir sistemin parçası olması durumundaki özel karbenlere“doymamış karbenler”denir. Viniliden, alleniliden ve türevleri, doymamış karbenlerin en yoğun olarak araştırılan ve en popüler olan örneklerindendir. Butatrieniliden (H2C=C=C=C:), pentatetraeniliden (H2C=C=C=C=C:) ve heksapentaeniliden (H2C=C=C=C=C=C:) gibi doymamış karbenlerden de bahsedilebilirse de, bu tür kümülenil karbenlerin sadece mekanistik ve sentetik anlamda ilginç olmalarından Öte bilinen bir önemleri yoktur. Bu nedenle bu çalışmada daha ziyade viniliden, alleniliden ve türevlerinin özellikleri ele alınacaktır. Atmışlı yılların başlarından bugüne, Hartzler, Köbrich, Newman ve arkadaşlarının öncü çalışmaları sonunda, doymamış karbenlerin bir seri ilginç reaksiyonda ara ürün oldukları ortaya çıkmıştır. Spektroskopik yöntemlerle varlıklarının kanıtlanabilmesi için çok kararsız olan bu ara bileşikler kimyasal davranışları ile belirlrnebilmektedirler. Doymamış karbenler bir çok değişik öncül maddeden ve bir çok farklı yöntemle oluşturulabilmektedir. Ancak özellikle viniliden ve türevlerinin oluşturulmalarında, bazik ortamda yürütülen a-eliminasyonları çok yaygındır. Doymamış karbenler genellikle taban durumunda singlet elektronik yapısı gösterirler. Ayrıca bu ara ürünlerin serbestlik dereceleri ortama ve büyük ölçüde öncül maddeye bağlıdır. Doymamış karbenlerin kimyasal özelliklerini iki önemli özellikleri yönlendirir. Bu özellikler elektrofilik karakterleri ve rc-asit türü ligand gibi davranabilme yatkınlıkları olarak özetlenebilinirler. Elektrofil olarak doymamış karbenler, alkenlere ve diğer bazı 71-sistemlerine kolayca katılma verebilirler, öte yandan rc-asit ligand özellikleri ise bu maddelerin geçiş metalleri ile etkileşerek, kararlı kompleksler oluşturmalarına neden olurlar. Bu çalışmada konuya ilişkin güncel bilgilerin özetlenerek sunulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Bölüm 1'de karbenler ve karbenoidler hakkında en temel bilgiler konuya bir giriş olarak verilmiştir. Doymamış karbenlerin genel özellikleri ve geçiş metalleri ile etkileşimleri dışındaki tipik kimyasal davranışları Bölüm 2'de ele alınmıştır. Bölüm 3'de karbon ligandları ve kompleksleri genel anlamda ele alınmış ve bu konuya ilişkin genel bilgiler sunulmuştur ve öte yandan doymamış karbenlerin geçiş metalleri ile etkileşimleri ve kompleksleri ise son bölüm olan Bölüm 4'de irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
vi SUMMARY Special carbenes where the electron deficient carbon is part of an unsaturated system are called "unsaturated carbenes''. Vinylidene (H2C=C:) and allenylidene (H2C=C=C:) and their derivatives are the most popular and highly investigated unsaturated carbenes. Other unsaturated carbenes such as butatrienylidene (H2C=C=C=C.), pentatetraenylidene (H2C=C=C=C=C:), hexapentaenylidene (H2C=C=C=C=C=C:) might also be mentioned. But such cumulenyl species would only be of interest from mechanistic and synthetic points of view. For this reason this work will mainyl cover the special properties of vinylidene allenylidene and their derivatives. Since early sixties, pioneering work of Hartzler, Kobrich, Newman and their collaborators, restablished unsaturated carbenes as reaction intermediates in a series of interesting reactions. These species are very unstable, to be observed spectroscopically however, their existence has been verified by their chemicial behaviour. Unsaturated carbenes may be generated by a variety of techniques from many different progenitors. But base-initiated eliminations are usually the preferred method especially for the generation of vinylidene and its derivatives. Most unsaturated carbenes are singlets in the ground state and their degree of encumbrance is a function of media as well as the progenitor. On the other hand Two very important propyl ties direct the main chemical behaviour of unsaturated carbenesThesemaybe!summarized:3stheir electrophilic nature and their tendency to behave as n-acid ligands. As an electrophile, unsaturated carbenes are found to easily add to alkenes and variety of other «-systems. On the other hand their n-acid ligand properties, enable unsaturated carbenes to interact with the transition metal to form stable complexes with these metals. This work aims to summarize the recent literature, about the subject of unsaturated carbenes. Therefore basic facts about carbenes and carbenoids in general, has been covered in the first chapter as an introduction to the subject. General properties and typical chemical behaviour of unsaturated carbenes except their interactions with the transition metals are covered in the second chapter. Basic facts about carbon ligands (including carbenes) and their complexes are given in chapter three. Interaction of unsaturated carbenes with transition metals on the other hand, has been dealt with in the last chapter namely chapter four.