Deleuze'ün kavramları üzerinden Pınar Mahallesi okuması
Reading Pinar Region through Deleuze's notions
  1. Tez No: 295386
  2. Yazar: ÇİÇEK ŞADİYE TEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tez çalısmasının amacı, Gilles Deleuze'ün kavramları üzerinden bir Pınar Mahallesiokuması yapmaktır. Pınar Mahallesi, bu çalısma için seçilmis bir örneklemdir.Örneklem, örnekten farkını ortaya koyduğu noktada, Deleuze'ün kavramları ve genelçevre okuması ile arasında olusan sarmal iliskiselliği bağlamında ele alınır. Busarmalda örneklem ile kavramsal düzlem birbirlerinden ayrı olarak okunabilirken,birbirleriyle iliskisellikleri içinde içiçe geçer, üstüste biner ve birbirlerini,birlikteliklerinde ortaya çıkarırlar.Pınar Mahallesi okumasında, mahallenin yasantısı ve onunla birlikte kendini ortayakoyan yaratıcı güç önem kazanmaktadır. Çalısmada, mahalledeki ?saf yaratım?ın izisürülmektedir. Ancak, bu ?saf yaratım?ın ne olduğu sorusunun kesin bir yanıtıaranmamaktadır. Amaç, okuma ile birlikte yeni sorular ortaya koyabilmek vemahalledeki yaratıcı güç üzerinden mimarlık üretimine dair sorgulama düzlemiolusturmaktır.Çalısmanın giris bölümünden sonra, ikinci bölümde, Deleuze'ün kavramlarıokuyucuya açılmıstır. Üçüncü bölümde, bu kavramlar üzerinden Pınar Mahallesiokuması yapılmıs ve son bölüm olan sonuç bölümünde ise tez çalısmasının tamamıüzerinden sorgulayıcı düsünceler ortaya koyulup, çalısmanın mimarlık üretimiyleiliskiselliği tartısılmıstır. Bu tartısmalar kapsamında, günümüz mimarlık üretimindeyaratıcılık, sorgulama ve farkındalık düzlemi ile heyecan konuları üzerindedurulmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to read Pınar Region through Gilles Deleuze?s notions.Pınar Region is a sample that is chosen for this study. The sample is discussed withinthe context of its convoluted correlation with Deleuze?s notions and comprehensivereading of environment at the point of its differentiation from ?example?. Sampleand cognitive plane can be read apart from each other in this convolution. But theyare also juxta-posed and superposed together; they reveal each other with theirtogetherness and positionings.The life of Pınar Region and the creative power that reveals itself by this life comeinto prominence with the reading of Pınar Region. ?Pure creativity? in Pınar Regionis traced in this study, however a precise answer for the question ?What is the purecreativity?? is not searched. The aim of the study is to produce new questions andconstitute a plane of questioning of architectural production in the context of thecreative power in the region.After the introduction chapter, in the second chapter of the study, the notions ofDeleuze are presented to the reader. In the third chapter, Pınar Region is read withinthe context of these notions. And in the final chapter, interrogator thoughts arepropounded upon the whole of study and the correlation of the thesis andarchitectural production is discussed. Within these discussions, plane of creativity,questioning and awareness and excitement in the modern-day architecturalproduction are emphasized.