Endovenous laser ablation: Different lasers and delivery techniques
Endovenöz laser uygulaması: Farklı laserler ve farklı ışık yayım teknikleri
- Tez No: 295552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Varis tedavilerinde Endovenöz Laser Uygulaması (EVLA), son yıllarda klasikcerrahi yöntem olan Vena Safena Magna Strippinge göre daha güvenli, verimli ve çokaz girişimsel oldugu için daha populer hale gelmiştir. EVLA'nın başlıca uygulamaprensibi damar lümeninin kolojen dokusunun, laser ışığı ile termal hasara uğratılarakdaraltılmasıdır. EVLA yeni bir yöntem olduğu için uygulanan optimum dalgaboyu,güç ve kullanılan fiber gibi uygun parametreler üzerinde hala çalışılmaktadır. EVLAiçin çesitli dalga boyları kullanılmaktadır; bunlardan 810, 940 ve 980-nm en çok kullanılandalga boylarıdır. 1000-nm den daha büyük olan dalga boyları, su tarafındandaha iyi bir emilim gosterdigi için, laser ışığının damar dokusunda bulunan su molekulleritarafından kuvvetli bir emilime uğrayabileceği düşünüldüğünde daha iyi sonuçlarverebilir. Laser ışığının fiber ucundan yayılım şekli de EVLA sonucunu etkileyebilecekparametreler arasındadır. Klinik çalısmalarda genelde düz uçlu fiber kullanılır. Bufiberde ışık tek bir noktadan çıkarak damar içinde dağılır. Radyal fiber ise klinik çalısmalardayeni kullanılmaya baslayan ve iyi sonuçlar veren bir fiberdir. Bu fiberde ışıkyayılımı radyal fiber ucu etrafında 360 derece olarak homojen yayılır.Bu çalışmada optimum güç, dalga boyu ve fiberi bulabilmek için insanlardanklasik cerrahi yöntem ile çıkarılan damarların iç yüzeyine klinik çalısmalarda en çokkullanılan 980-nm diyot laser ile, su tarafından emilimi çok yüksek olan 1940-nm laserhem bare hem de radial fiber kullanılarak uygulanmıstır. 980-nm diyot laser için 8Wve 10W güç kullanılırken, 1940-nm Tm fiber Laser için 2W ve 3W seçilmistir. Sonuçolarak, 1940-nm Tm Laser ve radyal fiber EVLA için umut verici bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Endovenous Laser Ablation (EVLA) has become a popular minimally invasivealternative to stripping in the treatment of saphenous vein reflux. Several wavelengthshave been proposed; of which 810, 940 and 980- nm are the most commonly used. Thermalshrinkage of collagenous tissue during EVLA plays a significant role in the earlyand late results of the treatment. Longer wavelengths (>1000-nm) show greater waterabsorption than shorter wavelengths and may have some advantages for EVLA due towater molecules in the vein lumen cells. However, the most appropriate wavelength isstill the subject of debate. The laser light delivery technique is another criteria thataffect the success of EVLA. Bare fiber, which is generally used for medical application,delivers the laser light locally focused to application area. Radial fiber, which is a newtechnique for laser light delivery, emanates the laser energy homogenously circularly tovessel lumen.The aim of this study is to compare the efficacy of 980 and 1940-nm laserwavelengths in the treatment of varicose veins. In this study, 980 and 1940-nm laserswere used to irradiate stripped human veins. Different power settings (8/10W for 980-nm, 2/3W for 1940-nm) and laser delivery techniques (radial and bare fiber) were usedto compare their effects. As a conclusion, 1940-nm TM-fiber laser and radial fiber arepromising methods in the management of varicose veins.