Effects of contactor size and stimulation distance on the response properties of rapidly-adapting tactile fibers innervating the rat glabrous skin
Uyarım ucu büyüklüğü ve uyarım uzaklığının sıçan tüysüz derisindeki çabuk alışan dokunma sinirlerinin cevabına etkisi
- Tez No: 295553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Fizyoloji, Biology, Bioengineering, Physiology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mevcut mekanoreseptör kitle modelleri mekandan bağımsız zayıflama fonksiyonları kullanmaktadır. Ancak bu varsayım gerçekçi kitle modelleri oluşturmak için yeterli değildir, çünkü derinin mekanik özellikleri, dolayısıyla da mekanoreseptörlerin cevap profilleri deri boyunca farklılık göstermektedir. Sunulan çalışmada, derinin mekanik özelliklerinin değişiklik göstermesinden dolayı mekanoreseptörlerin cevap profillerinin proksimo-distal eksende simetrik olmadığı hipotez edilmiştir.Sunulan çalışmada, sinüzoidal mekanik titreşimler yetişkin sıçanların derisine dik bir şekilde uygulanmış ve siyatik sinirden tekil aksiyon potansiyeli kayıtları gerçekleştirilmiştir. 5 farklı uyarım uzaklığı (2 distal, 1 duyar alan (RF) merkezi, 2 proksimal) ve üç farklı uyarım alanı büyüklüğü (alan: 0.39 mm^2, 1.63 mm^2, 2.96 mm^2) kullanılmıştır. Çabuk alışan mekanoreseptörlere ait mutlak aksiyon potansiyeli eşiği (a_0) ve senkron atım eşiği (a_1) değerlerinin ortalamaları uyarım alanı ve uyarım uzaklığına karşı grafik olarak çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent population models used space-invariant attenuation functions. But this assumption is not enough to construct realistic population models, because mechanical properties of the skin vary along the skin. In this study, it is hypothesized that response profiles of mechanoreceptive fibers are not symmetric along proximo-distal axis due to the varying mechanical properties of the skin.In this study, sinusoidal mechanical vibrations were applied perpendicular to the skin of adult rats. Single-unit responses were recorded from sciatic nerve. Five different stimulus locations (2 distal, 1 RF center, 2 proximal) and three different contactor sizes (area: 0.39 mm^2, 1.63 mm^2, 2.96 mm^2) were used. Averages of absolute spike thresholds (a_0) and entrainment thresholds (a_1) of rapidly adapting fibers were plotted as a function of stimulation distance and contactor size.