Hizmet yönetiminde bulut CBS uygulamaları: Eskişehir alt yapı hizmetleri örneklemi
Cloud-GIS integrated facility management applications: a case study on Eskisehir underground infrastructure
  1. Tez No: 295594
  2. Yazar: ERK EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇABUK, YRD. DOÇ. DR. HAKAN UYGUÇGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İnşaat Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Computer Engineering and Computer Science and Control, Civil Engineering, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Türkiye'de altyapı yapılaşmaları, çoğu üstyapı projesinde olduğu gibi plansız ve çarpık bir şekilde inşa edilmektedir. Ancak tüm çalışma yerin altında olduğu için çalışmalar, çoğu zaman üstyapılar kadar dikkat çekmemektedir. Sağlanan en iyi hizmet de, en kötü hizmet de yerin altında olduğundan dolayı hizmetteki eksik noktalar bir problem meydana gelinceye kadar gizli kalır. Gelişigüzel ve yerinde projelendirilen altyapı tesislerinin inşası sırasında aynı mahalde bulunan başka kurumlara ait tesisata zarar verilebilmekte ve bu zarar önemli ölçüde hizmet aksamasına yol açabilmektedir. Doğal gaz hatlarının yaygınlaşmasıyla bu olumsuz tablo iyi yönde bir gelişme göstermiştir ancak üretilen haritalar henüz tüm altyapı şirketleriyle ortak şekilde paylaşılmamaktadır. Arazide inşa sırasında, daha önceki yapım sürecinde orada bulunan ve önceki tesisatın yerini bilen şahsın hafızasına güvenilmektedir. Fakat söz konusu şahsa ulaşılamadığı durumlarda gelişigüzel tesisat konumlandırması yapılmaktadır. Günümüzde bu yöntem benimsenmiş olsa da uzun vadede kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu noktada altyapı işleri yapan kurumlar, ortak kullanabilecekleri, konumsal veri sorgulaması yapabilecekleri, bu verileri ekleyip silebilecekleri ve sunucu kurulumu ile bakımı dışında hiç bir ek mali gider barındırmayacak tamamen internet tarayıcıları üzerinde çalışan ve kullanıcı dostu bir sisteme ihtiyaç duymaktadırlar. Eğitimli operatörler çevrim içi sunulan haritalar üzerindeki katmanlarda, kurumlarına ait özellikleri değiştirebilecek, aynı zamanda diğer kurumların tesisleri ve konumları hakkında bilgi sahibi olabileceklerdir. Çalışma dâhilinde geliştirilecek sistem, bu ihtiyaçları yanıt verebilen, coğrafi bilgi sistemleri tabanlı, kapsamlı bir Bulut CBS uygulamasını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Infrastructural studies in Turkey are made in an irregular and unplanned way which is similiar to superstructural studies. However since the whole good and bad studies are beneath the ground, it?s not possible to notice there are problems with the construction until a defect takes place. During the construction process of casually and in place planned underground facilites, some damage may be done to the facilities which are made by other companies. This may cause material damage. Fortunately right after the sprawl of fuel oil usage around the world, mentioned situation has been progressed but there are not any maps shared between underground construction companies over any platform yet. When a new underground construction is being made, people needs an employee who had been worked in that field before. However if that employee can?t be found, they do the construction casually. Altough this conventional method is used, it can cause dramatic problems in future. Therefore integrated information system is needed. This study presents a comprehensive Cloud GIS tool which stands for modern underground constructions.