Olea europaea L. ve Vitis vinifera L. ekstraktlarının biyolojik aktivitelerinin değerlendirilmesi ve ara ürün formülasyonunun geliştirilmesi
Evaluation of biological activities of olea europaea l. and vitis vinifera l. extracts and interval product formulation development
- Tez No: 295596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. TANSU KOPARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Doğal maddeler son yıllarda ilaç etken maddesi keşfinde önemli bir kaynak olarak görülmektedir. İnsanoğlu doğal kaynaklardan ve aromatik bitkilerden tedavi ve korunma amaçlı olarak asırlardır yararlanmıştır.Zeytin yaprağı (Olea europaea), sağlığa yararlı biyoaktif fitokimyasallarca zengin ve oldukça kolay ulaşılabilen doğal bir materyaldir. Zeytin yaprağı ekstraktında bulunan yüksek antioksidant özelliğine sahip fitokimyasalların, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve antitümoral etkiye sahip olduğu çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Üzüm (Vitis vinifera) çekirdeği proantosiyanidin özütleri (GSPE) pek çok flavonid bileşeninden oluşan bir karışımdır ve etkili antioksidant aktivite gösterdiği bilinmektedir. GSPE'lerin düşük toksisiteye sahip bileşikler olduğu ve antiproliferatif, antioksidatif ve antikarsinogenetik etkileri olduğu açıklanmıştır.Son zamanlarda yapılan deneysel çalışmalar antianjiyojenik mekanizmaların gelecekte kanser tedavisinde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Bu tez kapsamında son yıllarda halk arasında kullanımı gittikçe artan zeytin yaprağı ve üzüm çekirdeği ekstraktlarının ayrı ayrı ve birlikte kullanımının sitotoksik, anjiyojenik ve antianjiyojenik aktiviteleri in vitro testler kullanılarak araştırılmıştır. Her iki ekstreye de altın kompleksleri bağlanarak oluşan yeni ara ürününün A549 ve HUVEC hücreleri üzerindeki sitotoksik etkileri ve HUVEC hücreleri üzendeki anjiyojenik ve antianjiyojenik etkileri in vitro olarak değerlendirilmiştir. Üzüm çekirdeği ekstresinin belirgin bir sitotoksik etkisi bulunmamasına karşın zeytin yaprağı ekstresinin sitotoksik etkileri belirlenmiş ve her iki ekstrenin ayrı ayrı ve bir arada anti-anjiyojenik olduğu bulgulanmıştır. Au bileşikleri ile elde edilen yeni bileşikler ise hücre canlılığına etki etmezken anti-anjiyojenik etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Natural products constitute an important resource for drug discovery in recent years. For centuries, men benefited from aromatic plants and natural resources for medical treatment and protection.Olive leaf is an easily accessable natural material which is rich for healthy bioactive phytochemicals. Many researches proved that phytochemicals, which have antioxidant properties, strenghtence the immun system and have antitumoral effects. Grape seed proanthocyanidin extract (GSPE) is a compund which occures many flavanoids and has effective antioxidant activity. Proanthocyanidins are used as antioxidant, in preventing atherosclerosis and cardiovascular diseases, and for dislipidemy treatment. It is demonstrated that GSPE have antiproliferative, antioxidative and anticarsinogenetic effects.Research into experimental angiogenesis shows that this can be a strategy with an important role in cancer therapy in near future. In this thesis, we investigted of olive leaf and grape seed extracts, alone and combination and also gold binded forms by using in vitro tests. Cytotoxic were invastigated against to A549 and HUVEC cell lines and angiogenic- antiangiogenic effects were assessed on HUVEC cells with in vitro techniques.Altough GSPE didn?t show any significant cytotoxic effect , olive leaf extracts showed dose depended cytotoxicity and both extracts together and severelly showed anti-angiogenic effect. Also the combine form with Au complexies didn?t present cytotoxicity but showed significant anti-angiogenic effect.