W (CO)6/CHC13 sistemi ile 1-oktenin metatezi
- Tez No: 15234
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMAL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada W(C0)6çözücü/UV homojen katalizör sistemi ile bir uç alken olan 1-oktenin metatezi, CHCl^, CH2C12 ve C^Gl çözücüleri kullanılarak in celenmiştir. W(C0)6/CHC15/UV sisteminde 1-oktenin metatezi ilk kez gerçekleştirilmiş ve oluşan birincil (ana) metatez ürünü 7-tetradesenin nitel ve nicel analizi, gaz kromatografisi tekniği ile yapılmıştır. Işınlama süresi, sıcaklık ve GHC15:W(00)6 ile l-okten:W(C0)6 mol oranlarının metatez ürününün oluşumuna etkisi incelenerek W(00)g/C01^/UV sistemi ile yürütülen me tatez tepkimelerinin mekanizmasına benzer bir meka nizma önerilmiştir. W(C0)6/CHC15/UV sistemi ile yürütülen 1-oktenin metatezi ile ilgili deneyler sonucu ana metatez ürünü 7-te trade senin oluşumunun ışınlama süresine, sıcaklı ğa ve 0H01,:W(00)6 ile l-okten:W(C0)6 mol oranlarına bağlı olarak değiştiği bulunmuş ve 7-tetradesenin olu şumu için en etkin koşullar saptanmıştır. 1-oktenin metatezinde birincil metatez ürünlerinin yanısıra çok az miktarlarda ikincil (yan) metatez ürünlerinin de oluştuğu saptanmıştır. Deney sonuçlarından W( CO ^/CHgClg/UV v© W(00)6/ CgH-01/uv sistemlerinin 1-oktenin metatezini kataliz lemedikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In the present work, the metathesis of an -ole fin (1-octene) was studied with a W(00)6/solvent/UV homogen catalyst system using CHC1,, CHgClg and C6H,-C1 as solvents. The metathesis of 1-octene in the W(C0)C/CHG1,/UV D ? system was carried out for the first time and qualita tive and quantitative analysis of 7-tetradecene, which is the primary (main) product of metathesis, were done by gas chromatography technique. A mechanism was sug gested similar to the mechanism of the metathesis reac tions carried out with the W(00)g/C01^/UV system by studying the effects of the irradiation time, tempera ture and the mole ratios of 0HC1,:W(G0)6 and 1-octene: W(00)6 to the formation of metathesis product. As a result of the metathesis experiments of 1-oc tene carried out with the W(CO)g/CHCl,/UV system, it was concluded that the formation of the main metathesis product, 7-tetradecene depended on the radiation time, temperature and the mole ratios of OHCl,:W(CO)g and 1-octene t W(C0)6 and the effective formation conditions of the 7-tetradecene was determined. In the metathesis of 1-octene, the formation of the secondary (side) me tathesis products in less quantities together with the primay ones was seen also. As a result of the experiments it was determined that the W(C0)6/C6H5C1/UV and V^CO^/OHgCl^V systems were not catalyzed the metathesis of 1-octene.