Şekil ve boyut kontrollü titanyum dioksit partiküllerinin üretimi
Synthesis of shape and size controlled titanium dioxide particles
  1. Tez No: 295598
  2. Yazar: GÜNEŞ ALP YAKABOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SUVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada çözücü-kontrollü yaklaşım temel alınarak, solvotermal sentez yöntemi ile şekil ve boyut kontrollü anataz kristal formunda TiO2 tozları üretilmiştir. Gliserol organik çözücüsü ve üç farklı başlangıç titanyum kaynağı kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmalarda farklı tane morfolojilerine sahip TiO2 tozları sentezlenmiştir. Amorf yapıda TiO(OH)2 başlangıç tozunun 260°C'de gliserol ile kimyasal reaksiyonu sonucunda, bir metal-organik kompleksi olan titanyum gliserolat (TiGly) yapısı çözünme-tekrar çökelme mekanizması ile elde edilmiştir. TiOSO4.xH2O ve anataz kristal formunda TiO2 başlangıç tozları ise yüksek kristallik derecelerinden dolayı gliserol ile etkileşime girmemiştir. Şekil ve boyut kontrollü toz sentezinin sağlanabilmesi için hem gliserol organik çözücüsünün deprotone olması hem de kullanılan başlangıç titanyum kaynağının parçalanması gerekliliği ortaya konulmuştur. TiGly yapısının gelişimi ile 5-9 ?m uzunluğa, ~ 350 nm genişliğe ve nanometre seviyesinde de kalınlığa sahip şeffaf, çubuksu şekle sahip anataz tozları kontrollü olarak elde edilmiştir. Çubuksu morfolojideki bu tozların çok kristalli ve 30.8 nm birincil tane boyutuna sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca sentez sıcaklığı, sentez süresi ve karıştırma hızı gibi süreç parametrelerinin çubuksu şekle sahip tozların sentezinde faz dönüşümü ve tane morfolojisi üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, shape and size controlled anatase titanium dioxide powders were produced via solvothermal synthesis route on the basis of solvent-controlled approach. TiO2 powders having different particle morphologies were synthesized by using glycerol organic solvent and three different starting titanium sources. Titanium glycerolate (TiGly) structure which is a metal-organic complex, was obtained via dissolution-reprecipitation mechanism as a result of the chemical reaction occurred at 260°C synthesis temperature between amorphous titanium oxy-hydroxide (TiO(OH)2) powder and glycerol solvent. Otherwise commercial TiOSO4.xH2O and anatase TiO2 starting powders did not interact with glycerol due to their high degree of crystallinity. It was clearly presented that the glycerol solvent should be deprotonated, while the starting titanium source should dissociate to provide shape and size controlled synthesis of titanium dioxide particles. With the formation of TiGly structure, transparent, polycrystalline rod-like anatase powders (5-9 ?m x ~ 350 nm) composed of nano-sized primary particles with an average size of 30.8 nm were produced. Besides effects of the processing parameters including synthesis temperature, synthesis time and stirring speed on phase development and particle morphology were investigated as a part of the rod-like particle synthesis.