Synthesis of titanium dioxide nano particles and their photocatalytic activities on degradation of terephtalic acid (TPA)
Nanoboyutta titanyum dioksit tanelerinin sentezlenmesi ve TPA?nın bozundurulmasındaki fotokatalitik etkileri
  1. Tez No: 290973
  2. Yazar: HURİYE BANU YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE ŞEREF HELVACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmanın amacı boyut, şekil ve kristal yapıları kontrol edilebilir TiO2 nano tanelerinin üretimi ve ayrıca fotokatalitik aktivitelerinin belirlenmesidir. TiO2 taneleri, ısıl hidroliz, mikroemülsiyon ve mikroemülsiyon ile ısıl hidrolizin kombinasyonu yöntemleri kullanılarak üretilmişlerdir. TiO2 tanelerinin reaksiyon ortamından geri kazanımlarını arttırmak ve fotokatalitik aktivitelerini geliştirmek için TiO2 taneleri sırası ile pirinç kabuğu külünden elde edilen SiO2 ile desteklenmiş ve Cu2+ iyonu ile yüklenmiştir. TiO2 tanelerinin fotokatalitik etkinlikleri, tereftalik asitin bozunma reaksiyonunda incelenmiştir. Ayrıca, tanelerin üretimini ve fotokatalitik özelliklerini belirleyen parametrelerin etkileri araştırılmıştır. Tüm üretim yöntemlerinde, çalışılan reaktant çözeltilerinin asidik doğası rutil kristal yapıda tanelerin üretilmesini sağlamıştır. Isıl hidroliz yönteminde, çapları 500 nm ile 2 µm arasında değişen küresel ve çiçek benzeri aglomeratlar, mikroemülsiyon ve kombine yöntemlerinde ise çapları 120 ve 500 nm arasında değişen, homojen dağılıma sahip küreler sentezlenmiştir. TiO2 / SiO2 kompozitlerindeki silika desteğinin varlığı kompozitlerin çökelme hızını arttırmıştır. Cu2+ iyon yüklemesi yasak bant enerjisini 2.97 eV'dan 2.89 eV'a kaydırmıştır. Bu üç yöntemle de üretilen taneciklerin, ticari olarak temin edilmiş TiO2'ye oranla fotokatalitik etkinliklerinin yüksek olduğu, üretilen tanelerde% 60 - % 80 arasındaki ve ticari tanelerde % 48 dönüşümlerden görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to perform synthesis of TiO2 nano particles with controllable size, shape and crystal structure, and also to determine their photocatalytic activities. TiO2 particles were synthesized by thermal hydrolysis, reverse microemulsion and combination of microemulsion and thermal hydrolysis methods. TiO2 particles were supported on SiO2 obtained from rice husk ash and doped with Cu2+ ions to increase their recovery from the reaction medium and to improve their photocatalytic activity, respectively. The photocatalytic activities of TiO2 particles were investigated in degradation of terephthalic acid. Additionally, the parameters affecting the synthesis and photocatalytic activities of the particles were examined. In all synthesis methods, the acidic nature of the studied reactant solution led to the synthesis of rutile particles. In thermal hydrolysis method, spherical and flower like agglomerates with diameters ranging between 500 nm and 2 ? m, and in microemulsion and combined methods homogeneously distributed spheres with diameters changing between 120 and 500 nm were synthesized. The existence of SiO2 support in TiO2 / SiO2 composites increased the rate of precipitation of the composites. Cu2+ ion doping resulted in a shift in the band gap energy from 2.97 eV to 2.89 eV. The particles synthesized by all three methods exhibited higher photocatalytic activity with conversions varying between 60 and 80% than the commercial TiO2 with a conversion of 48%.