Dört tonlu alt taşıyıcılı fiber optik veri iletim sistemlerinde frekans bileşenlerinin modellenmesi ve simülasyonu
Modelling and simulation of the frequency components of four-tone subcarrier fiber-optic data communication system
- Tez No: 295600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH V. ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada doğrusal olmayan optoelektronik geribeslemeli lazer diyot sisteminin (LDS) Volterra serisi analitik açınımı kullanılarak analizi yapılmıştır. Yapılan analizde, Volterra güç serisi üçüncü dereceye kadar açılarak H1, H2 ve H3 çekirdekleri ve buna bağlı olarak küçük işaret transfer fonksiyonları bulunmuştur. Sistemin girişine uygulanan dört ton küçük işaretin intermodülasyon distorsiyon (IMD) frekans bileşenlerinin analizi yapılmıştır. Çalışmada, fark frekans ve alternatif IMD bileşenlerinin gruplaması yapılarak birlikte analizi yapılmıştır. Analiz için, zaman gecikme sabiti ( ) ve geri besleme kazanç sabiti (K)'ya bağlı olarak genlik ve band genişliği değerleri tespit edilmiş ve ayrıca alternatif IMD fark frekansları da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, laser diode system (LDS) with non-linear optoelectronic feedback is analyzed with Volterra power series analytical expansion. In the analysis, Volterra power series are expanded as H1, H2 and H3 kernels up to third order and depending on this, small signal transfer functions are found. The analysis of intermodulation distortion (IMD) frequency components is performed for four tone small signal input to the LDS. In the analysis both intermodulation distortion difference frequency components and alternative IMD components are put into groups and examined together. Amplitude and bandwidth values are determined with respect to time delay constant ( ) and feedback gain constant (K) during the analysis. In addition to that alternative IMD difference frequencies are also determined.