Uçaklarda kullanılan alüminyum malzemelerdeki korozyonun incelenmesi, önlenmesi ve tahribatsız muayene ile tespiti
Investigation,prevention and detection of corrosion via non-destructive methods on aluminium alloys used in aircrafts.
- Tez No: 295682
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜN KELEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sivil uçakların yapıları genel hatlarıyla incelenmiş ve önem arz eden bölgeler irdelenmiştir. Uçaklarda yüksek oranda kullanılan alüminyum alaşımlarında görülen korozyon çeşitleri araştırılmış ve uçak üreticilerinin korozyonu engellemek için aldıkları tedbirler kullanılan malzeme, tasarım ve kaplamalar çerçevesinde değerlendirilmiştir.Uçaklarda kullanılan alüminyum alaşımlarında görülen korozyonun erken tespitinde ve sınırlarının belirlenmesinde en çok tercih edilen yöntem olan tahribatsız muayene tekniklerinden girdap akımları, ultrasonik muayene, radyografi ve sıvı penetrant yöntemleri detaylı olarak anlatılmıştır. Açıklanan tahribatsız muayene yöntemleri kullanılarak, uçak üzerinde ve laboratuar şartlarında korozyona uğratılan parçalarda korozyon kontrolleri yapılmıştır.Deneysel çalışmalar uçak üretici firmaların prosedürlerine ve uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar deneysel çalışmalar bölümünde detaylı olarak irdelenmiş ve nedenleriyle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aircraft structures have been generally investigated and high concern areas have been examined. Types of corrosion on aluminium alloys that are highly used in aircraft structures have been researched and prevention methods of aircraft manufacturers have been evaulated as part of used materials, design and coatings.Nondestructive testing methods are the most preferred technic of early detection and determination the boundaries of corrosion. Eddy current, ultrasonic inspection, radiography and liquid penetrant methods have been explained in detail. Corroded parts by naturally and under laboratuary enviroment have been inspected for corrosion by the explained nondestructive methods.Experimental studies have been done according to procedures of aircraft manufacturers? and international standards. Results of the experimental studies have been examined in detail and explained with reasons.