Yüksek mukavemetli 7075 alüminyum alaşımının yorulma ve korozyon özelliklerinin iyileştirilmesi
Enhancement of fatigue and corrosion properties of 7075 high strength aluminum alloy
  1. Tez No: 199113
  2. Yazar: İSMAİL SAÇKESEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
YÜKSEK MUKAVEMETLİ 7075 ALÜMİNYUM ALAŞIMININYORULMA VE KOROZYON ÖZELLİKLERİNİN İYİLEŞTİRİLMESİİSMAİL SAÇKESENÖZETGünümüzde dünya genelinde, gerek askeri gerekse sivil alanda hizmet verenuçakların, tasarlandıkları zaman niyetlenilen sürelerin çok daha ötesinde uçuşa devamettiklerini görmekteyiz. Ekonomik nedenler ve zorlayıcı rekabet koşulları filolarınyenilenmesini geciktirmekte, uçuş maliyetlerinin en aza indirgenmesi için çeşitliçalışmalar yapılmaktadır.Bu çalışmada havacılıkta kullanılan malzemeler, uçak yapıları ve ana yapısalparçalar hakkında temel bilgiler verilmiştir. Uçaklarda kullanılan yüksek mukavemetlimetal malzemelerde karşılaşılan yorulma ve korozyon problemlerine değinilmiştir.Belirgin olarak yaşlanma etkilerine maruz kalmış yüksek mukavemetli 7075alüminyum alaşımının yorulma ve korozyon özelliklerini iyileştirmek için, sonzamanlarda geliştirilmiş bir ısıl işlem olan RRA (Retrogression and re-aging) işlemiyanında, ısıl işlemle mekanik yüzey işlemi birleştirilerek termomekanik bir prosesgeliştirilmiştir. Her iki yaklaşımın da sonuçları deneyler aracılığıyla irdelenmiştir.Numuneler üzerinde yapılan ölçümlerden, özellikle termomekanik işlemin yorulmaömrü üzerinde önemli olumlu etkileri saptanmıştır. Ancak bu olumlu yorulmaözellikleri elde edilirken korozyon direnci büyük ölçüde yitirilmiştir. RRA işleminin iseetkileri her iki arzu edilen özellik açısından da benzer doğrultuda ancak daha sınırlı biraralıkta gerçekleşmiştir.Gelecekte, termomekanik işleme ait proses parametrelerinin optimizasyonu iledaha iyi korozyon ömrünün elde edilmesi için çalışmalar yapılması, yaşlanan uçakparçalarına yeni bir alternatif oluşturabilecektir.Anahtar Kelimeler : Yorulma, Korozyon, Termomekanik Isıl İşlem
Özet (Çeviri)
ENHANCEMENT OF FATIGUE AND CORROSION PROPERTIES OF7075 HIGH STRENGTH ALUMINUM ALLOYİSMAİL SAÇKESENSUMMARYWorldwide, in the present time, we observe that both the commercial andmilitary aircrafts exceed their intended design lives. Due to economical issues andcompetitions, the companies delay to renew their fleets and search for proper ways todecrease their fleet costs.This study briefly tells about the fundamentals of aviation materials, aircraftstructures and main structural materials. The study also contains the fatigue andcorrosion problems encountered on the high strength materials used on the aircraftsApparently, to enhance the fatigue and corrosion properties of high strengthmaterial 7075 that has been exposed to aging effects, along with the RRA(Retrogression and re-aging), which has been developed lately, heat treatment andmechanical surface treatment has been combined and a new termomechanic has beendeveloped. The results of both approaches have been examined thru experiments. Themeasurements made on the samples have verified that the termomechanic processpositively effected the fatigue life of the material. However, the corrosion resistancehas been mostly reduced while enhancing the fatigue life. The RRA process haseffected the two properties to a limited extend but in the same way and in the desireddirection.In the future, the optimization of the parameters of the termomechanic processwill enable the further studies to be carried on to enhance the corrosion life of thematerial and it will be an alternative for the aircraft parts that get older by time ofoperation.Key Words : Fatigue, Corrosion, Termomechanical Heat Treatment